more_horiz
Gospodarka

Prezes PFR prognozuje wzrost zainteresowania PPK. "Liczę, że zbliżymy się do 3,5 mln użytkowników"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 10:20
- Liczę, że w tym roku zbliżymy się do ok. 3,5 mln uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych i przekroczymy ponad 20 mld zł aktywów - powiedział w piątek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak dodał, wierzy, że w tej dekadzie w programie oszczędzać będzie 6 mln pracowników.
Tak zwany autozapis dotyczy pracowników w wieku 18 - 55 lat. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, ale nie ukończyli 70 lat, aby przystąpić do programu, powinni złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.
Tak zwany "autozapis" dotyczy pracowników w wieku 18 - 55 lat. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, ale nie ukończyli 70 lat, aby przystąpić do programu, powinni złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.Foto: Shutterstock/thirawatana phaisalratana

W środę 1 marca ruszył tzw." autozapis" do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Oznacza to, że osoby ( w wieku 18-55 lat), które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zostaną teraz automatycznie zapisane do programu. Jeśli nadal nie chcą oszczędzać na emeryturę w PPK, muszą do 31 marca tego roku, ponownie złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji.

Wciąż zbyt udział pracowników?

W programie wp.pl prezes PFR przekazał, że obecnie jest ponad 2,5 mln osób w PPK.

-Nie ukrywam, że jak wdrażaliśmy 3 lata temu PPK liczyliśmy na większą partycypację, ale trafiliśmy na bardzo trudny okres. Niska partycypacja była wśród służby zdrowia, nauczycieli oraz małych i średnich firm, natomiast jeśli chodzi o większe firmy, to często partycypacja przekracza 50 proc. Są firmy, gdzie wynosi 70 proc. - powiedział Paweł Borys prezes PFR.

W jego opinii PPK są innym systemem niż OFE.

Jest to w pełni prywatny system, pieniądze są na naszym prywatnym rachunku PPK. W przeciwieństwie do OFE, możemy je w każdej chwili wypłacić. Oczywiście wtedy tracimy część zachęt i zwolnienie podatkowe, ale absolutnie to są nasze prywatne oszczędności - przekonywał Borys.

Czytaj także:

Kto płaci składki?

Podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mają możliwość obniżenia składki do 0,5 proc.) i 1,5 proc., które wpłaca pracodawca.

Na rachunek uczestnika PPK trafiają także dopłaty od państwa: jednorazowa wpłata powitalna (250 zł) i dopłaty roczne (240 zł).

Tak zwany "autozapis" dotyczy pracowników w wieku 18 - 55 lat. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, ale nie ukończyli 70 lat, aby przystąpić do programu, powinni złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.

Czytaj także:

PR24/PAP/sw