more_horiz
Gospodarka

Rekordowo mało lewych faktur. Pomogło uszczelnienie systemu i kontrole

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 08:22
W ubiegłym roku organy skarbowe wykryły tylko 178 tys. fałszywych faktur VAT. Ich wartość jest najniższa w ostatniej dekadzie.
Zmniejszyła się liczba wystawianych lewych faktur.
Zmniejszyła się liczba wystawianych lewych faktur.Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

Jak pisze "Puls Biznesu", ubiegłoroczne efekty walki służb skarbowych z fikcyjnymi fakturami VAT są najsłabsze od wielu lat. Gazeta wskazuje, że 178 tys. wykrytych lewych faktur to kilkakrotnie mniej, niż wykrywano jeszcze kilka lat temu. "Ich wartość natomiast - 9 mld zł - to wynik wręcz rekordowo niski" - podkreśliła "Puls Biznesu".

Ministerstwo Finansów - jak czytamy - twierdzi, że mocno utrudniło działalność oszustom.

Uszczelnienie systemu i kontrole

"Interpretując powyższe dane, należy uwzględnić, że mniejsza liczba fikcyjnych faktur w obrocie wiąże się zarówno z podejmowanymi działaniami uszczelniającymi system podatkowy, jak też stricte kontrolnymi. Im bowiem skuteczniejsze mechanizmy uszczelniające i narzędzia do weryfikacji rozliczeń podatników, tym większa obawa nieuczciwych podmiotów, że nielegalny proceder będzie wykryty i że poniesie się z tego tytułu karę" - napisało do "PB" biuro prasowe MF, wskazując na działania rządu.

Resort zwrócił uwagę, że wprowadzenie w ostatnich latach zmian legislacyjnych w obszarze podatków, wdrożenie obowiązkowego raportowania STIR czy JPK bez wątpienia wpłynęło na liczbę fikcyjnych faktur.

"Do uszczelnienia systemu przyczyniło się również wprowadzenie w przepisach kodeksu karnego karalności przestępstw związanych z fałszowaniem faktur VAT, w głównej mierze wprowadzenie zbrodni VAT-owskiej. Te zmiany odgrywają istotną rolę prewencyjną i zniechęcającą do popełnienia przestępstw VAT-owskich" - twierdzi biuro prasowe MF, cytowane przez "Puls Biznesu".

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ PB/ mib