Polscy eksporterzy zadowoleni z uczestnictwa w jednolitym rynku UE. Kilka kwestii jednak do poprawy
83 proc. polskich eksporterów uważa, że ma lepszą pozycję konkurencyjną na unijnym jednolitym rynku niż firmy z państw spoza UE - wynika z badania ankietowego eksporterów przeprowadzonego przez PIE we wrześniu-październiku 2023 r. Taką odpowiedź częściej - bo aż w 91 proc. - wybierały firmy duże, zatrudniające powyżej 250 pracowników.
2023-12-13, 11:55
Uczestnictwo w unijnym rynku pozwala tym firmom na skalowanie działalności i poprawę konkurencyjności. Firmy małe, zatrudniające do 49 pracowników, w mniejszym stopniu odczuwały korzyści z uczestnictwa w jednolitym rynku i 20 proc. z nich udzieliło odpowiedzi negatywnej.
Dla 65 proc. eksporterów przynależność Polski do UE i przestrzeganie unijnych standardów wpływa również pozytywnie na wielkość eksportu ich firm na rynki pozaunijne. Jednocześnie żaden z respondentów nie wskazał wpływu negatywnego.
Możliwość poprawy
Zapytani o możliwości poprawy funkcjonowania jednolitego rynku, ankietowani eksporterzy wskazali na rozszerzenie wspólnych certyfikatów i standardów oraz uproszczenie procedur administracyjnych w unijnym kraju docelowym. Na słabości te najbardziej zwracały uwagę firmy z sektora wysokich technologii.
Ponieważ produkty z sektora high-tech wymagają większej liczby certyfikatów i spełnienia standardów, ich ujednolicenie na poziomie Unii zaoszczędziłoby znacznie czas i koszty tych firm. Wraz ze spadkiem poziomu zaawansowania technologicznego produktów problemy te były zgłaszane rzadziej. Dla eksporterów o niższym poziomie techniki istotne byłoby też zmniejszenie częstotliwości kontroli i wprowadzenie ułatwień dotyczących zatrudniania cudzoziemców.
REKLAMA
Blisko połowa (49 proc.) eksporterów biorących udział w badaniu ankietowym PIE ocenia, że polityka klimatyczna UE (m.in. Europejski System Handlu Emisjami, promowanie odnawialnych źródeł energii) nie ma wpływu na ich działalność. Około 31 proc. uważa, że wpływa negatywnie, zaś 20 proc., że wpływa pozytywnie.
Wśród tych, u których nie odnotowano wpływu na działalność, znalazły się przede wszystkim firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw z wyłącznie polskim kapitałem, będące producentami i eksporterami wyrobów niskiego i średnioniskiego poziomu techniki. Negatywny wpływ polityki klimatycznej UE na działalność firmy zgłaszały przeważnie przedsiębiorstwa średnie i duże pozostające w rękach polskiego kapitału oraz eksportujące wyroby średnioniskiej i niskiej techniki.
Wśród respondentów oceniających pozytywnie wpływ polityki klimatycznej UE na działalność ich firmy 55 proc. to duże przedsiębiorstwa z polskim kapitałem, zatrudniające 250 i więcej osób. Są to firmy reprezentujące średnioniski i średniowysoki poziom techniki.
PR24/IAR/PIE/mib
REKLAMA