Rośnie góra śmieci. Panaceum: gospodarka w obiegu zamkniętym

Wytwarzamy coraz więcej śmieci. Wg danych GUS-u, w zeszłym roku przeciętny Polak wyprodukował 312 kg odpadów, 9 kilo więcej niż przed rokiem. Odpowiedzią na coraz większą ilość odpadów i marnotrwaienie surowców może być gospodarka o obiegu zamkniętym.

2018-10-19, 10:10

Rośnie góra śmieci. Panaceum: gospodarka w obiegu zamkniętym
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

O gospodarce odpadami w obiegu zamkniętym - mówiła w radiowej Jedynce Iwona Kasprzyk-Ciesielska z Międzynarodowych Targów Poznańskich, organizatora targów Pol-Eco System.
+
Dodaj do playlisty

W gospodarce odpadami w obiegu zamkniętym chodzi o to, by produkować jak najmniej odpadów, a to co się da, używać jeszcze raz do innych celów - mówiła w radiowej Jedynce Iwona Kasprzyk-Ciesielska z Międzynarodowych Targów Poznańskich, organizatora targów Pol-Eco System - w rozmowie z Karoliną Mózgowiec

Wyzwaniem dla firm, ale też konsumentów jest zużywanie mniejszej ilości opakowań.

Gospodarka o obiegu zamkniętym to również niemarnowanie żywności, a więc racjonalne planowanie zakupów i dzielenie się z innymi nadwyżką żywności.

O wyzwaniach związanych z gospodarką odpadami będą rozmawiać uczestnicy targów Pol-Eco System w Poznaniu. Temat szczególnie interesuje samorządy, bo to one muszą spełniać wymóg selektywnej zbiórki odpadów i osiągnięcia narzuconych progów.

REKLAMA

Podczas targów prezentowana jest też wystawa produktów wpisujących się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Produkty są pokazywane w ramach konkursu Produkt w obiegu zorganizowanego przez Ministerstwo Środowiska.

Na wystawie można zobaczyć m.in. inteligentny kosz, który rozpoznaje rodzaj odpadów i segreguje je do odpowiednich przegródek, a także kartonowe opakowanie lalki lub misia, które po rozpakowaniu służy jako kołyska dla zabawki.

Karolina Mózgowiec, ak, NRG

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej