X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

UE: pretensje do Chin o wymuszanie transferu technologii. Pekin: nie ma takiego problemu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 12:40
Rośnie liczba przypadków wymuszania transferów technologii od działających w Chinach firm z UE, mimo że Pekin zaprzecza istnieniu tego problemu – oceniła w Izba Handlowa UE w Chinach na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców.
Unia oskarża Chiny o wymuszanie transferu technologii.
Unia oskarża Chiny o wymuszanie transferu technologii.Foto: Gts/Shutterstock.com

Zmuszanie do transferu

Partnerzy handlowi Chin od dawna skarżą się, że zagraniczne firmy zmuszane są do dzielenia się swoją technologią w zamian za dostęp do chińskiego rynku. Kwestia wymuszonych transferów technologii znalazła się w centrum wojny handlowej, wytoczonej Chinom przez USA.

20 proc. respondentów ankiety Izby Handlowej UE w Chinach zadeklarowało, że byli oni zmuszani do transferu technologii w zamian za dostęp do rynku. Dwa lata temu odsetek ten wynosił 10 proc.

Prawie jedna czwarta spośród przedsiębiorców, którzy deklarowali wymuszanie transferów, oceniła, że praktyki te są wciąż stosowane obecnie, a 39 proc. - że transfery miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat.

Skarżących się przybywa

- Niestety nasi członkowie przekazali, że przymusowe transfery technologii nie tylko wciąż mają miejsce, ale zdarzają się dwukrotnie częściej niż dwa lata temu - powiedziała wiceprezes izby Charlotte Roule podczas prezentacji wyników badania.

- Powody mogą być różne (…) Tak czy owak niemożliwe do zaakceptowania jest, że te działania wciąż trwają na rynku, który jest tak dojrzały i innowacyjny jak chiński - dodała Roule.

Zwróciła przy tym uwagę, że w niektórych nowoczesnych sektorach odsetek skarżących się na transfery był wyższy – 30 proc. w branży chemicznej i naftowej, 28 proc. w branży urządzeń medycznych i 27 proc. w branży farmaceutycznej.

Oficjalny organ prasowy Komunistycznej Partii Chin (KPCh), dziennik „Renmin Ribao”, ocenił, że skargi USA w sprawie kradzieży własności intelektualnej są „politycznym narzędziem” używanym do tłamszenia chińskiego rozwoju gospodarczego. 

Unia coraz bardziej niezadowolona

Wobec trwającej wojny handlowej z USA chińskie władze zabiegały o poparcie UE przeciw protekcjonistycznej polityce amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Wspólnota konsekwentnie odrzucała jednak chińskie propozycje.

Według agencji Reutera UE również jest coraz bardziej niezadowolona z tempa liberalizacji chińskiej gospodarki. Wspólnota nie zgadza się z metodami stosowanymi przez Trumpa, ale podziela wiele spośród jego obaw dotyczących chińskiej polityki handlowej. 

W ankiecie Izby Handlowej UE w Chinach, przeprowadzonej w styczniu i lutym br., wzięło udział 585 europejskich firm. 72 proc. ankietowanych zadeklarowało, że spodziewa się, iż przeszkody w działalności na chińskim rynku pozostaną na tym samym poziomie lub dodatkowo się powiększą w ciągu następnych pięciu lat, pomimo zapowiedzi otwierania rynku ze strony chińskich władz.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dumping zagraża unijnym firmom. Chiny na celowniku UE

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 16:40
Unijny przemysł cały czas zmaga się z przywozem towarów po cenach dumpingowych i subsydiowaniem produkcji w niektórych krajach, a także nadpodażą w niektórych gałęziach globalnej gospodarki - informuje Komisja Europejska w najnowszym raporcie na temat ochrony handlu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna handlowa UE-USA: Unia nałoży cła za ok. 20 mld dolarów?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 10:05
Komisja Europejska sporządziła listę towarów importowanych z USA o wartości ok. 20 miliardów euro, na które potencjalnie może nałożyć cła - podały w piątek agencje Reutera i dpa, powołując się na źródła w unijnej dyplomacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańsko-chiński konflikt o technologie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 16:00
Donald Trump zakazuje amerykańskim firmom instalowania sprzętu chińskiego Huawei. To kolejna odsłona amerykańsko-chińskiej wojny technologiczno-handlowej.
rozwiń zwiń