X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ZUS: na "pomostówce" można dorabiać coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 16:20
Blisko 28 tysięcy osób w Polsce pobiera emerytury pomostowe. Taka emerytura pozwala kończyć pracę 5 lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym. Kobiety mogą skorzystać z tego przywileju w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat.
Audio
  • Emeryci pomostowi mogą dorabiać coraz więcej - mówi prezes ZUS Gertruda Uścińska. (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Monster Ztudio

Warunkiem jest co najmniej 15-letni staż pracy w warunkach szczególnych, na przykład w górnictwie, hutnictwie czy przy mokrym garbarstwie lub o szczególnym charakterze jak w przypadku maszynistów, pilotów i dyżurnych ruchu. 

Można dorabiać, ale...

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska przypomina, że do emerytury pomostowej można dorabiać w ograniczonym zakresie. Jednak dzięki dobrej sytuacji gospodarczej i przez to wzrostowi średniego wynagrodzenia osoby pobierające takie emerytury mogą dorabiać coraz więcej.

W pierwszym kwartale tego roku przeciętne wynagrodzenie ogłoszone przez GUS wyniosło 4950 złotych brutto. Ponieważ bez uszczerbku dla wcześniejszej emerytury nie wolno przekroczyć 70 procent tej sumy, przy zarobku do 3 465 złotych brutto miesięcznie świadczenie nie zmaleje.

Kiedy zawieszenie pomostówki?

Skoro zaś wcześniejsza emerytura jest zawieszana przy przekroczeniu 130 procent średniej płacy, przy dorobieniu 6 436 złotych miesięcznie w danym miesiącu emerytura zostanie zawieszona. 

Pobierający emerytury pomostowe muszą też pamiętać, że powrót w celu dorobienia do pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powoduje zawieszenie emerytury pomostowej bez względu na przychód.

Prezes ZUS przypomina, że emeryci, którzy ukończyli 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet, mogą dorabiać bez ograniczeń.

IAR, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak