X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Premier: musimy zadbać o to, żeby polskie firmy meblarskie przetrwały pandemię

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 14:03
Już 205 tys. przedsiębiorstw, głównie mikrofirm, otrzymało wsparcie z tarczy finansowej. To łącznie 40 mld złotych. Jednym z beneficjentów pomocy jest firma meblarska FURNIKO Concept Warszawa, którą odwiedził premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki mówi, że w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej rząd przekazał do 50 miliardów złotych na pomoc dla przedsiębiorców (IAR)
  • Prezes firmy meblarskiej Furnico Dariusz Machulski mówi, że priorytetem przedsiębiorstwa było utrzymanie zatrudnienia mimo spadku zamówień zza granicy (IAR)
  • Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys mówi, o wsparciu, jakim dla firm jest tarcza finansowa (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził firmę meblarską FURNIKO Concept Warszawa.
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził firmę meblarską FURNIKO Concept Warszawa.Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Polska przed koronawirusem rosła jako potęga meblarska na całym świecie. W Europie tylko Niemcy i Włosi eksportowali więcej niż Polacy. Dzisiaj musimy zadbać przede wszystkim o to, żeby polskie firmy meblarskie przetrwały pandemię i żeby mogły z powrotem być gotowe do skoku eksportowego – powiedział szef rządu.

factory-1137992_1280_1.jpg
Tarcza antykryzysowa dla dużych i średnich firm. Sprawdź, kto i na jakich warunkach otrzyma wsparcie

Podkreślił, że odwiedzana przez niego firma korzysta z polskiego wzornictwa i współpracuje z lokalną uczelnią, a jedna trzecia jej produkcji idzie na eksport. Premier dodał, że taka współpraca w ramach łańcucha powiązań gospodarczych w Polsce jest bardzo istotna, podobnie jak eksport.

- Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju jest dla nas pewnego rodzaju poduszką bezpieczeństwa, daje poczucie bezpieczeństwa. Dzisiaj możemy myśleć o przyszłości, możemy utrzymać miejsca pracy – powiedział prezes FURNIKO Concept Warszawa Dariusz Machulski.

Dodał, że sam proces aplikowania o środki z tarczy finansowej przebiegł bardzo sprawnie i szybko, gdyż po jednym dniu od złożenia wniosku pieniądze wpłynęły na konto spółki. Podkreślił, że dla jego spółki najważniejsi są doświadczeni pracownicy, bo bez nich same maszyny, urządzenia niewiele dadzą.

>>> CZYTAJ TAKŻE Ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich: tarcza 4.0 ratuje miejsca pracy

Uczestniczący w spotkaniu szef PFR Paweł Borys poinformował, że mija miesiąc od uruchomienia tarczy finansowej, na którą rząd przeznaczył 75 mld zł.

- Program przebiega bardzo sprawnie, przekroczyliśmy dzisiaj liczbę 205 tys. przedsiębiorstw, które otrzymały w tym okresie finansowanie na łączną kwotę 40 mld zł - powiedział Borys.

Jak zaznaczył, tarcza finansowa chroni w tej chwili miejsca pracy dwóch milionów osób. Z tych 205 tys. przedsiębiorstw aż 155 tys. stanowią mikroprzedsiębiorstwa, czyli te najmniejsze firmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników. Średnia kwota subwencji dla mikrofirm to 72 tys. zł, czyli dokładnie tyle, ile było zakładane w programie rządowym.

>>> CZYTAJ TAKŻE Marlena Maląg o tarczy antykryzysowej: realna pomoc w trudnym czasie

W czwartek na prowadzonym przez GPW rynku obligacji Catalyst zadebiutowały obligacje Polskiego Funduszu Rozwoju. Prezes Borys podkreślił, że skala emisji "koronaobligacji" jest bezprecedensowa i wynosi 100 mld zł. Zdaniem prezesa Pekao Leszka Skiby obligacje PFR to dobra inwestycja.

Podkreślił, że Fundusz już wyemitował obligacje warte ok. 50 mld zł, a w ciągu dwóch miesięcy wyemituje papiery na kolejne 50 mld zł.

Jak powiedział podczas czwartkowego debiutu szef Polskiego Funduszu Rozwoju, od kilku lat w strategii funduszu planowano emisje obligacji na polskim rynku kapitałowym, które służyłyby przede wszystkim finansowaniu projektów inwestycyjnych, wspierających długoterminowy rozwój polskiej gospodarki.

Jak poinformował prezes GPW Marek Dietl, debiut obligacji PFR na Catalyst jest ósmym w tym roku, a PFR jest 146. emitentem na Catalyst. Jednocześnie to trzeci debiut online w historii GPW i pierwszy online na rynku Catalyst, a jednocześnie trzynasty debiut w tym roku.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/akg/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa dla dużych i średnich firm. Sprawdź, kto i na jakich warunkach otrzyma wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 15:45
Kolejne tarcze antykryzysowe przyjmowane przez rząd wspierają nie tylko małe, ale i średnie i duże przedsiębiorstwa. Wczoraj Komisja Europejska zatwierdziła polski plan pomocy dla największych przedsiębiorstw – przeznaczających na preferencyjne pożyczki 2,2 mld euro, czyli ponad 10 mld zł. Polska czeka jeszcze na zgodę na kolejne 2 programy – dotyczące pożyczek i instrumentów kapitałowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich: tarcza 4.0 ratuje miejsca pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 21:30
- Fundusz Odsetkowy BGK i zmiany prawa pracy to działania w kierunku ratowania naszych firm - powiedział Marek Kowalski przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Jego zdaniem dopiero wszystkie elementy pomocy dla firm zastosowane razem, dają szanse na ratowanie przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa 4.0 w Sejmie. W projekcie zapisy dot. urlopów i wakacji kredytowych

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 07:40
Posłowie mają się dziś zająć projektem ustawy dotyczącej tarczy antykryzysowej 4.0. To kolejne rozwiązania, które mają pomóc biznesowi w trakcie pandemii. Dodatkowo projekt reguluje też kwestię udzielania wakacji kredytowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg o tarczy antykryzysowej: realna pomoc w trudnym czasie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 16:50
Do tej pory w ramach instrumentów tarczy antykryzysowej do przedsiębiorców trafiło 13,5 mld zł na ochronę miejsc pracy - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń