more_horiz
Gospodarka

Spotkanie u prezydenta ws. rolnictwa. Ardanowski: Polska powinna zwiększyć produkcję żywności

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 19:00
Na świecie zaczyna brakować żywności, wiele krajów jest na granicy głodu. Polska powinna zwiększyć produkcję żywności - powiedział po posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.
W tym roku w związku z wojną na Ukrainie może wystapić deficyt zbóż na światowym rynku.
W tym roku w związku z wojną na Ukrainie może wystapić deficyt zbóż na światowym rynku.Foto: Deyana Stefanova Robova/ Shutterstock

- Na świecie zaczyna brakować żywności, wiele krajów jest na granicy głodu. Możliwe są ruchy migracyjne i niepokoje społeczne wynikające z głodu. W związku z tym kraje, które mają możliwość produkowania żywności, nie powinny jej z jakichś względów ograniczać. Polska należy do takich krajów, które pomimo słabszych gleb i problemów z wodą może produkować więcej - mówił Ardanowski.

Polskie rolnictwo wobec kryzysu żywnościowego

Poinformował, że środowe posiedzenie Rady poświęcone było analizie, jakie działania powinno podjąć polskie rolnictwo wobec kryzysu żywnościowego na świecie. Zaznaczył, że dyskusja odbyła się w obecności wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Rada przeanalizowała kilka branż - mówił szef Rady - m.in., rynek zbóż i roślin oleistych. Ukraina jest dużym producentem tych surowców. Jest problem z wywiezieniem ich z Ukrainy, Polska złożyła deklarację w sprawie pomocy w eksporcie tego ziarna. Według Ardanowskiego zboże może być transportowane poprzez polskie porty, ale wcześniej musi być dostarczone na granicę koleją. Jednak by taki przewóz mógł się odbywać płynnie, potrzebne są inwestycje w budowę tzw. suchego portu tj. stacji umożliwiającej przeładunek z wagonów ukraińskich na polskie. Jest to konieczne ze względu na inną szerokość torów kolejowych - tłumaczył.

Własne nabrzeże przeładunkowe

Zdaniem Ardanowskiego, istotną rolę może odegrać spółka "Elewarr", ponieważ dysponuje ona możliwościami przechowalniczymi, ma elewatory w różnych regionach Polski, w tym w pobliżu ukraińskiej granicy.

Szef Rady zaznaczył, że niektórzy wyrażali wątpliwość inwestowania w infrastrukturę przeładunkową, kolejową czy w budowę terminala zbożowego w którymś z portów. 

Dodał, że konieczne jest też, by Polska dysponowała własnym nabrzeżem przeładunkowym, obecnie nasz kraj w tej kwestii jest uzależniony kilku firm prywatnych eksportujących zboża.

Czytaj także:

Jak mówił, dyskutowana była także kwestia produkcji drobiu w Polsce. Przypomniał, że nasz kraj jest największym producentem drobiu w Europie. Jeżeli chcemy utrzymać tę dynamikę, potrzebne są także rozwiązania prawne. Polityka KE dot. dobrostanu zwierząt i eliminowania niektórych sposobów uboju uderzy bardzo mocno w sektor drobiarski w Polsce. Drobiarze nie są w stanie ponieść kosztów tych zmian, potrzebne będzie wsparcie dla tej branży.

Krajowy Plan Strategiczny nie jest w stanie zrealizować wszystkich pomysłów Komisji Europejskiej. Nie ma możliwości zbudowania planu tak, by połączył on oczekiwania UE i potrzeby polskiego rolnictwa - stwierdził Ardanowski.

- Unia chce znieść cła na wszystkie produkty spożywcze z Ukrainy, my musimy zabezpieczać interesy naszych kluczowych sektorów, żeby się nie okazało, że pomagając Ukrainie, zniszczymy polskie rolnictwo, a to zagrożenie w przypadku drobiarstwa jest bardzo wyraźne - powiedział Ardanowski.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem