more_horiz
Gospodarka

"Służą transformacji spółki i całej gospodarki". Wiceprezes PGNiG o wodorowych projektach

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 17:26
- W ramach programu wodorowego prowadzimy 8 przedsięwzięć, z których część jest mocno zaawansowana - poinformował w radiowej Jedynce Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG. Spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Polskiego Radia za zajęcie 1. miejsca w kategorii "Firma Ekologiczna", za wodorowy program badawczy "Wodór - Czyste Paliwo dla Przyszłości".
Potencjał zielonego wodoru eksperci widzą przede wszystkim w transporcie.
Potencjał "zielonego wodoru" eksperci widzą przede wszystkim w transporcie.Foto: Scharfsinn/shutterstock.com

Jak stwierdził wiceprezes PGNiG - realizowane przez firmę projekty służą transformacji spółki i po części transformacji naszej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym.

Gość wymienił w tym kontekście projekt w Odolanowie, gdzie powstała farma fotowoltaiczna, a wodór z prądu wytwarzanego przez panele słoneczne będzie zatłaczany do sieci gazowniczej i mieszany z gazem.

Potencjał "zielonego wodoru"

Pytany o potencjał ekologicznego "zielonego wodoru" rozmówca radiowej Jedynki wymienił w pierwszej kolejności transport, "który musi przechodzić transformację w kierunku niskoemisyjnym".

W jego opinii to właśnie w transporcie publicznym będzie pojawiać się coraz więcej autobusów zasilanych wodorem. Drugim miejsce, gdzie będzie coraz bardziej wykorzystywany wodór, jest - zdaniem Arkadiusza Sekścińskiego - przemysł, a zwłaszcza energetyka.

Czytaj także:

Posłuchaj

05:18 _PR1_AAC 2022_06_24-16-37-12.mp3 Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Arkadiusz Sekściński - wiceprezes PGNiG. Rozmawiał Błażej Prośniewski.

Zdaniem rozmówcy - gaz jednak jeszcze długo pozostanie paliwem pomostowym, a zastąpienie go wodorem to kwestia najbliższych dekad.

Polskie Radio Program 1, PR24, akg