Jak stwierdził wiceprezes PGNiG - realizowane przez firmę projekty służą transformacji spółki i po części transformacji naszej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym.
Gość wymienił w tym kontekście projekt w Odolanowie, gdzie powstała farma fotowoltaiczna, a wodór z prądu wytwarzanego przez panele słoneczne będzie zatłaczany do sieci gazowniczej i mieszany z gazem.
Potencjał "zielonego wodoru"
Pytany o potencjał ekologicznego "zielonego wodoru" rozmówca radiowej Jedynki wymienił w pierwszej kolejności transport, "który musi przechodzić transformację w kierunku niskoemisyjnym".
W jego opinii to właśnie w transporcie publicznym będzie pojawiać się coraz więcej autobusów zasilanych wodorem. Drugim miejsce, gdzie będzie coraz bardziej wykorzystywany wodór, jest - zdaniem Arkadiusza Sekścińskiego - przemysł, a zwłaszcza energetyka.
Czytaj także:
Posłuchaj
05:18 _PR1_AAC 2022_06_24-16-37-12.mp3 Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Arkadiusz Sekściński - wiceprezes PGNiG. Rozmawiał Błażej Prośniewski.
Zdaniem rozmówcy - gaz jednak jeszcze długo pozostanie paliwem pomostowym, a zastąpienie go wodorem to kwestia najbliższych dekad.
Polskie Radio Program 1, PR24, akg