Ceny biletów kolejowych. Premier: na pewno nie pozostaną na poziomie, na którym są dzisiaj
- Ceny biletów kolejowych powinny być obniżone, a wszystkie spółki PKP powinny podjąć zdecydowane działania oszczędnościowe - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
2023-01-24, 13:18
- W najbliższych dniach będę rozmawiał z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury i na pewno na tym poziomie, na jakim dzisiaj ceny są (ceny biletów kolejowych - PAP) one nie pozostaną. Jesteśmy w okresie wysokiej inflacji i nie chcę, żeby różne części gospodarki narodowej, w tym przypadku (...) komunikacja kolejowa, żeby dokładały cegiełkę do tej inflacji. Robimy wszystko żeby inflację zdusić - powiedział premier, zapytany o możliwość obniżki cen biletów na kolej.
Czas na działania resortu
- Będę domagał się o kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury zdecydowanych działań oszczędnościowych we wszystkich spółkach PKP, po to, by doprowadzić do jak najniższych cen biletów. Na ile one będą niższe - dzisiaj tego nie przesądzam. Ta decyzja zapadnie po dyskusji z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury - dodał Morawiecki.
PKP Intercity zdecydowało o podniesieniu cen biletów od 11 stycznia. Ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów wzrosły średnio w wysokości: 17,8 proc. dla kategorii EIP; 17,4 proc. dla kategorii EIC i 11,8 proc. dla kategorii TLK/IC. Średnio o 10 proc. wzrosły również ceny biletów odcinkowych.
Posłuchaj
Wsparcie budżetu
Wcześniej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że w tym roku w ramach umowy PSC (umowa na świadczenie usług publicznych) PKP Intercity otrzyma 1 mld 290 mln i dodatkowo 575 mln z budżetu. Łącznie będzie to niemal 1,9 mld zł.
REKLAMA
Z danych resortu infrastruktury wynika, że z połączeń TLK/IC korzysta 90 proc. pasażerów PKP Intercity. Ich dotyczy zmiana cen o 11,8 procent.
Z kolei pasażerowie pociągów kategorii EIP (Pendolino) i EIC (ekspresowe) to łącznie 10 proc. ogólnej liczby korzystających z usług PKP Intercity. Te połączenia nie są dotowane i spółka uruchamia je na własne ryzyko biznesowe.
O podpisaniu z PKP Intercity umowy ramowej na świadczenie usług publicznych w transporcie kolejowym w zakresie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich (umowa PSC - Public Service Contract) resort infrastruktury informował w styczniu 2021 r. Umowa ta będzie obowiązywała w latach 2021-2030, a jej wartość to ponad 21 mld zł.
- PKP Intercity. Minister Adamczyk wyjaśnia jak duże wsparcie przewoźnik otrzyma do przewozów kolejowych
- Nowoczesne wagony dla PKP Intercity. To początek dużych zakupów przewoźnika
- Bilety kolejowe będą tańsze? PiS zapowiada nowe rozwiązania
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA