BGK sfinansuje plany Orlenu. Powstaną stacje dla aut elektrycznych i wodorowych
Bank Gospodarstwa Krajowego sfinansuje dwa projekty realizowane przez PKN Orlen. Kosztem 3,6 mln euro powstanie 13 stacji ładowania dostawczych aut elektrycznych i pięć stacji wodorowych.
2023-05-17, 09:58
Dziennik "Puls Biznesu" przypomina, że w 2020 r. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) sfinansował realizowaną przez PKN Orlen budowę pierwszych w Polsce stacji tankowania dla aut wodorowych w Poznaniu i Katowicach oraz mobilnej stacji we Włocławku (projekt Clean Cities - Hydrogen Mobility in Poland, faza I ). Teraz BGK dofinansuje dwa kolejne projekty PKN Orlen, które przeszły pozytywną ocenę Komisji Europejskiej i będą wspierane z funduszy unijnych CEF 2 AFIF - podaje "Puls Biznesu".
Stacje wodorowe
Jak informuje gazeta, druga faza Clean Cities przewiduje budowę pięciu ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru: w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Pile i Warszawie. Inwestycja obejmie także niezbędną infrastrukturę, w tym stacjonarne magazyny wodoru. Stacje będą zlokalizowane na sieci drogowej lub w węzłach miejskich TEN-T.
Infrastruktura będzie przeznaczona dla samochodów osobowych, małych i dużych samochodów ciężarowych oraz transportu publicznego. Wszystkie stacje będą wyposażone w dystrybutory o ciśnieniu 350 i 700 bar. BGK udzieli na ten projekt wsparcia w wysokości 2,6 mln euro - donosi dziennik.
Stacje dla aut elektrycznych
REKLAMA
Wskazuje, że drugi projekt zakłada budowę 13 ogólnodostępnych stacji ładowania lekkich dostawczych pojazdów elektrycznych. Każda ze stacji ma mieć po osiem punktów ładowania, a każdy z punktów moc co najmniej 150 kW. Huby z ładowarkami staną przy głównych szlakach komunikacyjnych, wzdłuż sieci drogowej TEN-T. Finansowanie BGK wyniesie około 1 mln euro.
Zgodnie z założeniami, stacje w Bielsko-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile zostaną oddane do użytku do połowy 2025 r., w drugiej połowie 2023 r. otwarte zostaną zaś stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach - czytamy w "Pulsie Biznesu".
"Pełnimy wiodącą rolę w transformacji europejskiej motoryzacji, wykorzystując do tego najnowocześniejsze i przyjazne środowisku technologie. Stawiamy na zeroemisyjne paliwa alternatywne, w tym wodór. Szczególnie duży potencjał wodoru widzimy w transporcie publicznym. W naszej strategii do 2030 roku zadeklarowaliśmy budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru w Europie Środkowej i konsekwentnie realizujemy ten cel. Przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego stacje wodorowe będą powstawać w kolejnych polskich miastach. Równolegle nawiązujemy współpracę z samorządami i miejskimi spółkami komunikacyjnymi, które będą potencjalnymi odbiorcami naszego ekologicznego paliwa" - powiedział dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak, cytowany w komunikacie spółki.
- Minister Adamczyk o trasach Via Carpatia i Rail Carpatia: mają charakter geostrategiczny
- "Budowa korytarzy transportowych północ-południe". Minister Adamczyk o wyzwaniach dla Europy
- Ile kilometrów dróg wybuduje Polska na rzecz unijnej sieci transportowej TEN-T? Znamy szacunki resortu infrastruktury
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA