Grupa Tauron sfinansuje wyposażenie szkolnych pracowni. Konkurs "Zielone Laboratoria" rozstrzygnięty

Roboty edukacyjne, gogle wirtualnej rzeczywistości, interaktywne monitory, laptopy oraz pomocne w nauce multimedia i sprzęt do przeprowadzania doświadczeń - te i inne narzędzia znajdą się po wakacjach w czterech podstawówkach z południa Polski. Po 100 tys. zł na remont i wyposażenie każdej pracowni dał Tauron.

2023-06-01, 13:05

Grupa Tauron sfinansuje wyposażenie szkolnych pracowni. Konkurs "Zielone Laboratoria" rozstrzygnięty
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Longfin Media

W czwartek w Katowicach Grupa ogłosiła wyniki drugiej edycji konkursu "Zielone Laboratoria Taurona", w ramach którego szkoły z terenu działania firmy aplikują o środki na stworzenie nowoczesnych pracowni do nauki przedmiotów ścisłych. Pomysły, których w tym roku było 238, zgłaszają uczniowie wraz z nauczycielami. Wygrywają szkoły, przedstawiające najlepsze projekty.

Ambitne plany szkół

- W ramach projektu całkowicie zmodernizujemy naszą pracownię przyrodniczą, doposażając ją nie tylko w nowe pomoce dydaktyczne, zapewniające każdemu uczniowi warunki do rozwoju i pełnego uczestnictwa w procesie kształcenia, ale także o najnowocześniejszy sprzęt multimedialny - powiedziała dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 5 im. G. Morcinka w Mysłowicach (woj. śląskie), Anna Wurzel-Gąsior.

Oprócz szkoły w Mysłowicach, konkurs wygrały Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce (woj. opolskie), Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Chojniku (woj. małopolskie) oraz Szkoła Podstawowa nr 4 im. T. Kościuszki w Czerwionce-Leszczynach (woj. śląskie).

Do konkursu zgłosiło się 238 szkół

Prezes Taurona Paweł Szczeszek poinformował, że w tym roku do konkursu zgłoszono blisko sto projektów więcej niż rok wcześniej, a poziom nadesłanych pomysłów był bardzo wysoki.

REKLAMA

- Trudno było nam wybrać cztery najlepsze. Mam nadzieję, że klasopracownie będą miejscami, w których młodzi ludzie będą mogli rozwijać swoje naukowe pasje; że (...) będą miejscami, gdzie będą się uczyć kolejne pokolenia energetyków, których tak bardzo potrzebuje polska gospodarka. Nowoczesny patriotyzm jest oparty o wiedzę - przekonywał Paweł Szczeszek, gratulując wygranej w konkursie wszystkim nagrodzonym szkołom.

Do tegorocznej, drugiej edycji zgłosiło się 238 szkół - 193 podstawowych i 45 średnich. Najwięcej - 100 zgłoszeń w konkursie pochodziło z woj. śląskiego. Z Dolnego Śląska nadesłano 40 aplikacji, z Małopolski 69, a z Opolszczyzny 29. Nagrodzone projekty przedstawiają konkretne potrzeby szkół i możliwość ich zaspokojenia.

W ocenie przedstawicieli Grupy Tauron, analiza konkursowych zgłoszeń pokazuje, że uczniowie bardzo poważnie podchodzą do nauki przedmiotów przyrodniczych i informatycznych.

REKLAMA

- Widać, że wielu z nich dostrzega, iż fizyka, chemia, biologia, geografia i informatyka mogą być kluczem do ciekawego życia - uważa rzecznik Grupy Łukasz Zimnoch.

Wsparcie ze strony Taurona

Energetyczna grupa od dawna wspiera szkoły i inne placówki edukacyjne, m.in. tworząc w technikach klasy patronackie - obecnie uczy się w nich 1,3 tys. osób. Najlepsi uczniowie mogą liczyć na stypendia naukowe oraz zajęcia, praktyki i staże zawodowe.

Na platformie YouTube działa kanał edukacyjny w ramach programu "Bezpieczniki Taurona - włącz dla dobra dziecka". Można tam znaleźć filmy dla dzieci i młodzieży, przystępnie przedstawiające zagadnienia z dziedziny fizyki i energetyki. Ponadto na stronie edukacja.bezpieczniki.tauron.pl są gotowe scenariusze lekcji, gry online, quizy i ćwiczenia, a nawet instrukcje krok po kroku, jak bezpiecznie w domowych warunkach przeprowadzić ciekawe doświadczenia.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej