Szelf Norweski. PKN Orlen ze zgodą na zagospodarowanie złoża Tyrving

Grupa Orlen dostała zgodę na zagospodarowanie złoża Tyrving na Morzu Północnym - poinformował koncern. Początek wydobycia planowany jest w I kwartał 2025 roku.

2023-06-09, 14:10

Szelf Norweski. PKN Orlen ze zgodą na zagospodarowanie złoża Tyrving
Orlen: złoże będzie eksploatowane przy użyciu istniejącej już infrastruktury. Foto: Shutterstock/Roni Ben Ishay

Złoże będzie eksploatowane przy użyciu już istniejącej infrastruktury, co pozwoli 50-krotnie obniżyć emisję CO2 w stosunku do standardowego poziomu - zaznaczył Orlen.

Grupa Orlen będzie posiadała udziały w 99 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Nie tylko złoża Tyrving 

Wcześniej koncern poinformował, że norweski Parlament zaakceptował plan zagospodarowania obszaru Yggdrasil, w którym Grupa Orlen ma blisko 13 proc. udziałów.  "Szelf Norweski jest strategicznym kierunkiem rozwoju naszego wydobycia" - podkreślił wtedy na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Realizacja projektu zapewni Grupie Orlen dostęp do ponad 30 mln baryłek ropy i 2 mld m3 gazu ziemnego oraz umocni naszą pozycję wśród największych firm wydobywczych w regionie" - dodał.

REKLAMA

Projekt Yggdrasil był przygotowywany przez Lotos Exploration and Production Norge; w maju tego roku wszystkie aktywa tej spółki zostały przejęte przez PGNiG Upstream Norway w ramach konsolidacji działalności wydobywczej Grupy Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Przypadające na Orlen zasoby ropy w tym złożu wynoszą 5-11 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).

Koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Na początku tego roku Norweskie Ministerstwo Ropy i Energii przyznało Grupie Orlen udziały w czterech nowych koncesjach poszukiwawczych na szelfie norweskim. W rozpoczętej w ubiegłym roku rundzie koncesyjnej władze Norwegii przyznały 25 firmom udziały w 47 koncesjach. Wśród nich znalazły się PGNiG Upstream Norway oraz Lotos Norge, należące do Grupy Orlen.

PKN Orlen to największe polskie przedsiębiorstwo, spółka akcyjna z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 49,90 proc. Koncern ma siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Spółka działa na ponad 100 rynkach zbytu; koncentruje się na rynkach Europy Środkowej, Norwegii, Kanady i Bliskiego Wschodu.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej