Orlen chce przejąć Grupę Azoty Puławy. Obajtek: mamy większe możliwości stabilizowania sytuacji na rynku nawozów

PKN Orlen rozpoczyna negocjacje w sprawie przejęcia Grupy Azoty Puławy - czytamy w komunikacie. Podpisany dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence. 

2023-06-06, 11:53

Orlen chce przejąć Grupę Azoty Puławy. Obajtek: mamy większe możliwości stabilizowania sytuacji na rynku nawozów
Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN: bezpieczna przyszłość Polaków to dla nas priorytet, dlatego wykorzystujemy potencjał koncernu i konsekwentnie inwestujemy wypracowane zyski. Foto: PKN Orlen/mat.pras

- PKN Orlen przystępuje do badania dotyczącego możliwości akwizycji GA Puławy. Proces ten koncern chciałby zakończyć w 2023 r. - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.

- Oczywiście przystępujemy dziś do badania. Sądzę, że pokażemy, że idziemy w dobrym kierunku. Chciałbym ten proces przeprowadzić do końca roku - powiedział prezes Daniel Obajtek. 

Komunikat Grupy Azoty

Wcześniej Grupa Azoty poinformowała o tym w oficjalnym komunikacie giełdowym. 

Posłuchaj

Prezes Orlenu poinformował, że koncern analizuje możliwość przejęcia Grupy Azoty Puławy i został podpisany list interncyjny w tej sprawie (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

"Zarząd spółki Grupa Azoty informuje, że po wyrażeniu zainteresowania przez PKN Orlen, w dniu 6 czerwca 2023 roku podpisany został dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji pomiędzy emitentem PKN Orlen i Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. ("GA Puławy") w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez PKN Orlen GA Puławy, poprzedzonej badaniem due diligence" - napisano.

REKLAMA

"Podpisany dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy. Nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji" - dodano.

Doświadczenie w akwizycji 

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że koncern ma doświadczenie w zakresie przejmowania firm. Przypomniał, że Orlen przejął w ten sposób Anwil, który był firmą "praktycznie bankrutującą".

- Od lat 90. był pomysł konsolidacji polskich zakładów nawozowych. Oczywiście to był pomysł, a te nie zawsze się realizuje. W 2010 r. Orlen przejmował firmę Anwil i wówczas była propozycja koncentracji Puław i Anwilu - były prowadzone rozmowy, ale nie przyniosły efektu. (...) Dzisiaj wracamy do tej koncepcji, mamy szansę dokonać połączenia przez grupę Orlen, dlatego podpisaliśmy list intencyjny rozpoczynający etap badań w zakresie akwizycji GA Puławy. To zdecydowanie wzmocnienie tej gałęzi działalności - powiedział Obajtek.

- To szczególny moment w historii polskiego przemysłu chemicznego. Zainteresowanie wyrażone przez PKN Orlen naszą Grupą Azoty dowodzi jej wartości i dużego potencjału rozwojowego tej spółki - powiedział prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. 

REKLAMA

Posłuchaj

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek stwierdził, że Polski Koncern Naftowy i Grupę Azoty Puławy łączy wiele synergii (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

"Solidarność" nastawiona pozytywnie

NSZZ "Solidarność" Grupy Azoty Puławy po spotkaniu z prezesem Orlenu pozytywnie odniosła się do przedstawionych przez niego planów. "Prezes Obajtek przedstawił swoje zamiary dotyczące naszej spółki – będą inwestycje, będą synergie surowcowe i produktowe. Nie było konkretów, bo ich być nie mogło. Zostało jednak jednoznacznie podkreślone, że ORLEN jest jedyną szansą na istnienie Grupy Azoty Puławy.  Wszystko jest jednak uzależnione od badania sytuacji ekonomicznej naszej firmy – no i woli stron. Pan Obajtek wykazał się znajomością realiów naszej firmy, oraz jej aktualnych bolączek, wiedział też co do nich doprowadziło  – co z całą pewnością dobrze o nim świadczy" - napisano na stronie internetowej związku.

Odpowiadając na pytania mediów prezes Daniel Obajtek przyznał, że "kultura wymaga spotkania z przedstawicielami pracowników".

- Pierwsze spotkanie, które odbędę to odbędę ze związkami zawodowymi, (...) by ich uspokoić i pokazać im, że w żadnym wypadku nie mogą nas traktować jako najeźdźcy, a muszą nas traktować jako firmę, która chce dać rozwój tej firmie - stwierdził.

Jak dodał, ze względu na reguły dotyczące raportowania nie mógł spotkać się z przedstawicielami pracowników wcześniej.

Na spotkaniu był też obecny Michał Moskal szef gabinetu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w swoich wypowiedziach podkreślał wagę porozumień społecznych i dialogu.

REKLAMA

Konsolidacja w Polsce

Wyniki przeprowadzonych badań będą podstawą do podjęcia dalszych decyzji związanych z akwizycją. - Chcemy być stabilni na rynku i musimy tacy być w tych trudnych czasach. Trzeba dokonywać konsolidacji poszczególnych branż - dodał.

W ocenie prezesa PKN Orlen w sektorze nawozów potrzebna jest stabilizacja, a Orlen jest naturalnym integratorem.

- Chcemy inwestować w Puławach (...). Zależy nam na utrzymaniu kompetencji i rozwoju firmy. Mamy środki finansowe i większe możliwości, by stabilizować sytuację, jeśli chodzi o nawozy - powiedział Obajtek.

"Grupa Azoty musi prowadzić transformację szybciej"

Jak ocenił Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty, grupa chce nadal produkować w Polsce.

REKLAMA

Posłuchaj

IAR/ #Lis/w hm: W Puławach szef koncernu Orlen Daniel Obajtek oraz prezes zarządu Grupy Azoty Puławy Tomasz Hinc ogłosili rozpoczęcie badania możliwości przejęcia zakładów przez energetycznego giganta (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

- Chcemy produkować w Polsce. By móc prowadzić procesy produkcyjne efektywnie i móc oferować konkurencyjne produkty, musimy się transformować. (...) Grupa Azoty musi prowadzić transformację szybciej i zapewnić zakładom zieloną energię w szybszym horyzoncie czasowym - powiedział Hinc.

- Będą produkowane nawozy w Polsce, bo o to chodzi - by przemysł nawozowy, petrochemiczny był w Polsce i się rozwijał, i byśmy byli niezależni w Europie pod względem nie tylko warunków ekonomicznych, ale i własnościowych - dodał wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

Liderzy w swojej branży

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty, jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Skonsolidowane przychody Grupy ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE, i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP Biznes/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej