more_horiz
Gospodarka

Współpraca przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych. List intencyjny podpisany przez Orlen i kanadyjski koncern

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 16:01
Kanadyjski koncern Ontario Power Generation (OPG) i jego spółki zależne podpisały w Darlington w Kanadzie list intencyjny z firmą Orlen Synthos Green Energy (OSGE) o współpracy przy wdrażaniu i eksploatacji małych reaktorów modułowych (SMR) w Europie.
Podpisano list intencyjny firmy Orlenu z kanadyjskim koncernem
Podpisano list intencyjny firmy Orlenu z kanadyjskim koncernemFoto: Twitter/@PremierRP

Podpisanie listu miało miejsce podczas wizyty w Kanadzie premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu odwiedził tam plac budowy pierwszego na świecie reaktora BWRX-300, którego uruchomienie planuje także Orlen Synthos Green Energy (OSGE).

Cele listu intencyjnego

Ontario Power Generation (OPG) to największy operator elektrowni jądrowych w Kanadzie i firma, która jako pierwsza na świecie zdecydowała o wyborze technologii BWRX-300. Jest własnością rządu kanadyjskiej prowincji Ontario, który zaakceptował cały projekt i jest propagatorem rozwoju SMR-ów.

List intencyjny - jak podał OSGE - ma na celu zawarcie umów na mocy których OPG i jej spółki zależne będą współpracować z OSGE przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych w Polsce i w innych częściach Europy w zakresie działań związanych w szczególności z rozwojem, eksploatacją i konserwacją SMR-ów, ale także w szkoleniu operatorów oraz procesie uruchamiania elektrowni jądrowej. Współpraca obejmie również wsparcie regulacyjne.

Prezes OSGE Rafał Kasprów poinformował, że dla jego spółki OPG jest "kluczowym partnerem".

Reaktory nowej generacji

- Doceniamy doświadczenie firmy w branży jądrowej, a także jej doskonałe przygotowanie i determinację przy wdrożeniu pierwszego BWRX-300 na świecie. Już korzystamy z doświadczeń projektu w Darlington i bardzo cieszymy się, że możemy także wykorzystać wiedzę i wsparcie organizacji do sprawniejszego wdrożenia reaktorów BWRX-300 w Polsce - powiedział.

- Wspólna praca nad budową operatora dla floty BWRX-300 dla Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i Wielkiej Brytanii to kolejny krok. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z tak renomowanym partnerem - dodał Kasprów.

Czytaj także:

OSGE i OPG w ostatnim czasie razem z Tennessee Valley Authority (TVA) i GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisały umowę o współpracy i wsparciu finansowym mającym na celu przyspieszenie wdrożenia małego reaktora modułowego GEH BWRX-300.

W ramach tej umowy cztery firmy inwestują w rozwój standardowego projektu kompletnej elektrowni z reaktorem BWRX-300 i szczegółowego projektu kluczowych komponentów. Będzie on do wykorzystania w wielu projektach, co przyspieszy ich realizację oraz obniży koszty.

PAP/IAR/PR24/akg

REKLAMA