Finansowanie dla polskiej elektrowni jądrowej. Rząd przyjął odpowiednią uchwałę

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa.

2023-05-30, 14:11

Finansowanie dla polskiej elektrowni jądrowej. Rząd przyjął odpowiednią uchwałę
Rząd podejmuje działania, aby zapewnić warunki do budowy elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Foto: Shutterstock/TTstudio

Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, rząd podejmuje działania, aby zapewnić odpowiednie finansowanie budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe. Chodzi o elektrownię na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa, "w oparciu o sprawdzoną i bezpieczną technologię reaktorów AP1000 z USA".

"Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa" - wskazano komunikacie.

Projekt uchwały przedłożył Radzie Ministrów pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Zobowiązania rządu

"Rząd podejmuje działania, aby zapewnić warunki do budowy elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Chodzi w szczególności o opracowanie projektów przepisów, w oparciu o które możliwe będzie udzielenie gwarancji lub poręczeń w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa, dla zapewnienia finansowania dłużnego, które jest niezbędne do pokrycia kosztów realizacji inwestycji" - poinformowano.

REKLAMA

Ponadto chodzi także o podwyższenie kapitału własnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. "Rada Ministrów zobowiąże właściwe organy i podmioty do podjęcia działań, które będą służyły zapewnieniu finansowania realizacji inwestycji oraz podwyższeniu kapitału własnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe" - podano.

Bezpieczeństwo energetyczne

Jak wskazano, program budowy elektrowni jądrowych "jest jednym z kluczowych wyzwań w polskim sektorze energetycznym". "Trwałe uniezależnienie się od dostaw energii i nośników energii z Rosji oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu m.in. o krajowe moce wytwórcze, stwarzają potrzebę jak najszybszej realizacji budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce" - podkreślono.

Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy amerykańska firma Westinghouse, a elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Zgodnie z rządowymi planami pierwszy blok elektrowni ma ruszyć w 2033 r.

W maju br. szefowie spółki PEJ oraz firm Westinghouse i Bechtel podpisali umowę dot. konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

REKLAMA

Należąca w całości do Skarbu Państwa spółka PEJ ma przygotować proces inwestycyjny i pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. PEJ będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III+ oraz ich eksploatację.

Odpowiednie wnioski złożone

13 kwietnia br. spółka PEJ złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Decyzja zasadnicza potwierdzi, że inwestycja jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Decyzja ta będzie także uprawniać inwestora - spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych jak m.in. decyzja lokalizacyjna, a następnie pozwolenie na budowę.

Westinghouse to dostawca technologii reaktorów jądrowych, usług serwisowych i producent paliwa jądrowego, specjalizujący się w reaktorach wodnych ciśnieniowych PWR. Bechtel to firma inżynieryjna z siedzibą w Reston w stanie Wirginia, zajmująca się m.in. budową i zarządzaniem projektami. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej