more_horiz
Gospodarka

Orlen wspiera budżet. Wiceprezes Szewczak: z tytułu różnych podatków i opłat wpłacimy około 70 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 13:41
- W pierwszej połowie roku 40 mld zł zapłaciliśmy w formie podatków i różnych opłat. W całym roku szacujemy, że będzie to łącznie około 70 mld zł i jest to ogromny zastrzyk dla budżetu państwa - powiedział wiceprezes Orlenu ds finansowych Janusz Szewczak. Dodał, że będzie to stanowiło ok. 12 proc. całych przychodów do budżetu państwa.
Grupa Orlen poprzez m.in. podatki wspiera budżet państwa
Grupa Orlen poprzez m.in. podatki wspiera budżet państwa Foto: PAP/Leszek Szymański

- Jest to bardzo duże zasilenie budżetu państwa i to się dzieje w momencie wypłacenia przez nas wysokiej dywidendy i realizowania przez nas ogromnych inwestycji. W ten sposób pokazujemy jak szkodliwa jest wyprzedaż majątku państwowego gdzie osiąga się tylko jednorazowy dochód - powiedział podczas konferencji Szewczak. 

Jak wyliczał wiceprezes tylko z tytułu podatku VAT koncern wpłacił do tej pory około 18 mld zł, w przypadku akcyzy ok. 14 mld zł, CIT to około 5 mld zł, a w ramach opłaty paliwowej wpłacił ponad 3 mld zł.  

- Ta tabela obciążeń podatkowych i opłat jest bardzo długa i są to środki, które będziemy wpłacać latami, a nie stanowią jedynie jednorazowego zastrzyku dochodu jak w przypadku szkodliwej wyprzedaży majątku państwowego - podkreślił wiceprezes. 

Synergie po fuzji

Grupa Orlen szacuje, że synergie po fuzji z Lotosem i PGNiG wyniosą 20 miliardów złotych do 2032 roku. To dwukrotnie więcej od wcześniejszych prognoz. Członek zarządu Orlenu ds. korporacyjnych Armen Konrad Artwich wyjaśnił, że korzyści przynosi między innymi usprawniona logistyka i większa siła przetargowa przy zakupach surowców.

- Po prostu kupując wspólnie większy wolumen można uzyskać lepsze ceny. Mówimy zarówno o surowcach, jak i usługach utrzymania. Również te efekty widoczne są w najnowszym rankingu "Fortune Global 500", gdzie awansowaliśmy aż o 208 pozycji na 216. lokatę wśród firm na świecie, co daje nam pozycję lidera w regionie Europy Centralnej - mówił Armen Konrad Artwich.

Jak dodał Szewczak spółka oczekuje w II połowie roku odbicia w gospodarce i wzrostu inwestycji. 

Orlen inwestycje

Wcześniej prezes Daniel Obajtek powiedział o wartości inwestycji Grupy Orlen zaplanowanych na ten roku. 

- W tym roku na realizację projektów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski i regionu Orlen przeznaczy 36 mld zł - wskazał prezes koncernu Daniel Obajtek. Kluczowe inwestycje to m.in. źródła odnawialne i bezpieczna energetyka jądrowa - dodał.

Dodal, że ponad 60 proc. produkcji energii elektrycznej w Grupie Orlen pochodzi ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. 

- Nasze działania przynoszą wymierne efekty - już dziś jesteśmy jednym z największych wytwórców energii w kraju, a ponad 60 proc. naszej produkcji pochodzi ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. Dobre wyniki finansowe przekładają się również na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. W pierwszym półroczu Grupa Orlen wpłaciła blisko 36,5 mld zł, czyli aż o 20 mld zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku" - powiedział Obajtek, cytowany w komunikacie poświęconym wynikom za II kw.

Posłuchaj
00:30 IAR/Grygorcewicz: Janusz Szewczak z Orlenu mówi o zysku i inwestycjach Orlenu (IAR) Janusz Szewczak z Orlenu mówi o zysku i inwestycjach Orlenu (IAR)

Jak podał koncern, "połączona Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie ok. 75 mld zł, z których tylko 6 proc. stanowi zysk netto w wysokości 4,5 mld zł". "To proporcje na poziomie zbliżonym do okresu sprzed wojny w Ukrainie" - podkreślono w informacji. Wskazano, że "wynik został osiągnięty dzięki konsolidacji z Grupą Lotos oraz PGNiG i najlepiej obrazuje mocną pozycję koncernu, który był jedną z pięciu najszybciej awansujących firm w światowym rankingu Fortune Global 500".

Orlen zauważył, że "zwiększenie skali działalności połączonej Grupy Orlen" to także wyższe wpływy do budżetu państwa, przy czym koncern jest największym płatnikiem podatków w kraju. "To oznacza, że dzięki zrealizowanym przejęciom i wdrażanym inwestycjom duży, silny Orlen realnie wspiera zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny Polski" - ocenił koncern.

Dodał, że "dobra i stabilna sytuacja finansowa" oraz "konsekwentna realizacja celów biznesowych we wszystkich obszarach działalności" umożliwiły rekomendację dywidendy za 2022 r. na poziomie 5,5 zł na akcję. "W efekcie, 31 sierpnia br. koncern wypłaci swoim akcjonariuszom blisko 6,4 mld zł" - podano.

Według Orlenu, pozytywny wpływ połączenia na wyniki koncernu odzwierciedlają w szczególności: segment rafinerii, który zanotował wolumenowo o 36 proc. wyższą sprzedaż rok do roku, segment wydobycia z łącznymi zasobami 2P (zasoby pewne i prawdopodobne - PAP) ropy i gazu na poziomie ok. 1,3 mld boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej - PAP), który zwiększył średnie wydobycie o ok. 140 tys. boe/dobę liczone rok do roku, a także segment gazu, który wygenerował zysk operacyjny EBITDA na poziomie 5,6 mld zł.

"Natomiast sprzedaż na stacjach paliw w Polsce odpowiadała za zaledwie ok. 1 proc. całego wyniku EBITDA LIFO" - zaznaczył koncern.

Segment rafinerii

Segment rafinerii Grupy Orlen wypracował w drugim kwartale br. zysk EBITDA LIFO w wysokości 2,5 mld zł, niższy o blisko 3 mld zł kwartał do kwartału, z czego 0,5 mld zł - jak wyliczył koncern - to wynik przejętej Grupy Lotos. "Na rezultat osiągnięty przez ten obszar wpłynęło otoczenie makroekonomiczne, w efekcie m.in. zmiany struktury przerabianych ropy, związanej z odejściem od rosyjskiego surowca" - uzasadnił koncern.

Odnosząc się do danych za drugi kwartał br. podał, że rafinerie Grupy Orlen pracowały na 90 proc. mocy, przerabiając 9,5 mln ton ropy - wzrost o 2,3 mln ton rok do roku.

Koncern odnotował w tym czasie wzrost sprzedaży o 36 proc. rok do roku, przy czym sprzedaż benzyny wzrosła o 67 proc., oleju napędowego o 23 proc., LPG o 51 proc., paliwa lotniczego JET o 44 proc. oraz COO o 10 proc. "W Polsce sprzedaż była wyższa o 48 proc., przy niższej sprzedaży w Czechach o 2 proc. i na Litwie o 10 proc." - zaznaczył Orlen.

Segment energetyki i gazu

Koncern wskazał także, że w przypadku segmentu energetyki w drugim kwartale br. koncern wypracował EBITDA w wysokości 555 mln zł, z czego 592 mln zł to wynik przejętej Grupy Energa i PGNiG. "W tym czasie ponad 60 proc. energii zostało wyprodukowane z odnawialnych źródeł oraz w jednostkach zasilanych gazem. Łączna produkcja w Grupie Orlen wyniosła 3,4 TWh energii elektrycznej i 17,5 PJ ciepła" - wyliczył koncern.

Orlen zwrócił uwagę, że w efekcie połączenia z Grupą PGNiG segment gazu koncernu zanotował w drugim kwartale br. wynik EBITDA na poziomie 5,6 mld zł, przy czym import gazu do Polski wyniósł 35,3 TWh, w tym 47 proc. stanowiło LNG - w terminalu gazowym w Świnoujściu rozładowano w sumie 15 statków.

"Wolumen gazu zmagazynowanego przez Grupę Orlen na koniec czerwca sięgał 19 TWh" - podał koncern. Podkreślił, że w ramach wsparcia polskich przedsiębiorców, obniżył ceny gazu dla klientów biznesowych (m.in. piekarni, cukierni i drobnych zakładów), które spadły w czerwcu tego roku do poziomu 293 zł/MWh.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Czytaj także:

PR24.pl/mk/PAP/IAR/ISBnews