more_horiz
Gospodarka

Śmigłowce Apache dla polskiego wojska. Maszyny będą serwisowane w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 16:15
Gazeta regionalna "Dziennik Łódzki" poinformowała, że zakłady lotnicze w Łodzi będą serwisować amerykańskie śmigłowce szturmowe AH-64E Apache, zamówione przez polską armię.
Amerykańskie śmigłowce szturmowe AH-64E Apache będą obsługiwane przez Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi
Amerykańskie śmigłowce szturmowe AH-64E Apache będą obsługiwane przez Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi Foto: Shutterstock/VanderWolf Images

Na początku września Departament Stanu zatwierdził sprzedaż dziewięćdziesięciu sześciu śmigłowców AH-64E Apache dla Polski.

Przed podpisaniem głównej umowy muszą zostać jeszcze zatwierdzone umowy offsetowe, czyli takie, które częściowo kompensują poniesione koszty zakupu. Pułap określono na 12 miliardów dolarów z uzbrojeniem i pakietem szkoleniowym.

Będzie to największy transfer technologii w historii Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi - pisze "Dziennik Łódzki". Polski przemysł obronny zdecydował się także na zakup 37 radarów Longbow, które będą montowane na części śmigłowców Apache.

Umowy dla WZL w Łodzi

- Wojskowe Zakłady Lotnicze numer 1 w Łodzi będą serwisowały i obsługiwały radary, które są na wyposażeniu helikopterów Apache, oraz będą obsługiwały i serwisowały system, który służy do naprowadzania rakiet - powiedział po zatwierdzeniu pierwszej umowy offsetowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zaznaczył również, że to pierwsza z całej serii umów offsetowych. Minister podkreślił też, że ministerstwo jest w trakcie negocjacji szczegółowych warunków pozyskania 96 helikopterów uderzeniowych. Spodziewa się, że jeszcze w tym roku podpisze umowę główną.

Czytaj także w tvp.info: Offset na śmigłowce podpisany. Błaszczak: 96 Apache'ów trafi do polskiego wojska

Dwa zobowiązania o wartości 300 mln zł

Wcześniej szef MON zapowiedział również, że wkrótce podpisze też kolejne umowy offsetowe: w ciągu najbliższych dni z General Electric na serwisowanie silników śmigłowców - takie same silniki są w zakupionych przez Polskę helikopterach Augusta-Westland AW101 i AW149 ze Świdnika - oraz z Boeingiem dotyczącą obsługi, napraw i serwisowania samych maszyn.

Zobacz również w i.pl: Kupimy 96 śmigłowców AH-64 Apache. Jest zgoda Departamentu Stanu na sprzedaż

Agencja Uzbrojenia w komunikacie wskazała, że w umowie zawarto m.in. "pozyskanie zdolności w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej kluczowych komponentów śmigłowca, używanych w walce i rozpoznaniu, w tym układów naprowadzania i wskazywania celów".

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk