REKLAMA

Żelazna kopuła nad Europą. Polska dostanie miliony euro na inwestycje w program satelitarny

2024-05-20, 13:52

Żelazna kopuła nad Europą. Polska dostanie miliony euro na inwestycje w program satelitarny
Rząd chce zainwestować pół miliarda złotych z kredytu EBI na komponenty satelitarne European Sky Shield. Foto: Dejan Lazarevic/ Shutterstock

Europejski Bank Rozwoju zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny. Premier Donald Tusk poinformował, że zostały podpisane odpowiednie umowy, a dzięki temu "plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą znowu posunął się o krok do przodu".  

Jak zaznaczyła szefowa EBI Nadia Calvino, 300 mln euro na polski program satelitarny jest pierwszym działaniem EBI w ramach tego nowego planu dotyczącego działań dla bezpieczeństwa i obrony. 

- To obejmuje ochronę granic, mobilność wojskową, drony, badania i rozwój, a także specjalne systemy przeciwdziałające zakłóceniom. Jest to bardzo ważna kwestia. Polityka kosmiczna. Cały zakres inwestycji, który przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju w Europie - powiedziała  Nadia Calvino. 

Szefowa EBI przypomniała także, że Bank zainwestował w Polsce już prawie 100 mld euro; finansuje drogi, koleje, transformację energetyczną, morską energetykę wiatrową czy warszawskie metro.

- Polska jest wspaniałym przykładem sukcesu, wykorzystania korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej. Zawsze będziemy zaufanym partnerem Polski, by zapewniać dobrobyt i rozwój - powiedziała Calvino podczas wspólnego wystąpienia z premierem Donaldem Tuskiem.

REKLAMA

Umowa dla Polski

Premier poinformował jednocześnie, że podpisał z prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego umowę dotyczącą polskiego programu satelitarnego.

- Dzięki zmianie, która nastąpiła w strategii Europejskiego Banku Inwestycyjnego, tzw. zasadzie "dual-use", dzisiaj możemy liczyć na bardzo tanie, korzystne kredyty na rzecz inwestycji, które będą służyły cywilnym zadaniom, ale równocześnie będą sprzyjały naszemu bezpieczeństwu - powiedział premier Tusk.

Podkreślił, że dzięki tej umowie "plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą znowu posunął się o krok do przodu".

- Systemy satelitarne będą niezbędną częścią tego projektu, który będę razem z innymi premierami europejskimi przedstawiać tej i przyszłej Komisji Europejskiej - dodał premier.

REKLAMA

Premier poinformował, że uzyskał zapewnienie o gotowości EBI do współpracy w ochronie polskiej granicy wschodniej przez inwestycje w środowisko oraz infrastrukturę, która mogłaby być wykorzystywana także dla celów cywilnych.

Szczegóły umowy EBI-Polska

EBI udzieli Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) kredytu w wysokości 300 mln euro na realizację projektu mającego na celu wsparcie europejskiego przemysłu kosmicznego - satelitów na niską orbitę okołoziemską (LEO).  Jest to zgodne z decyzją Rady Dyrektorów EBI, która zatwierdziła nowy plan działania Grupy EBI na rzecz bezpieczeństwa i przemysłu obronnego – ma on na celu zwiększenie inwestycji w tym sektorze.

"Ogłoszony dziś projekt obejmuje zaprojektowanie, montaż, przetestowanie i wyniesienie na orbitę pary satelitów zdolnych do robienia zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Obejmuje on również dwie stacje naziemne do sterowania satelitami i pobierania zdjęć, które będą wykorzystywane przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz organy rządowe, takie jak Polska Agencja Kosmiczna. Plan zakłada, że oba satelity osiągną gotowość operacyjną do 2028 roku" - czytamy w komunikacie EBI. 

Rozwijanie wspólnej europejskiej obrony powietrznej popiera obecna szefowa KE Ursula von der Leyen, która wspomniała o tym m.in. w swoim przemówieniu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Von der Leyen zapowiedziała wówczas, że jeśli zostanie ponownie wybrana na szefową KE, zaproponuje "kilka projektów obronnych" dotyczących "wspólnego europejskiego pola zainteresowania".

REKLAMA

Posłuchaj

Prezes Nadia Calvino mówi m.in., że bank otworzył specjalny program, który będzie wspierać europejski sektor bezpieczeństwa i obrony (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej