Inflacja powyżej 5 procent na koniec roku? "Efekt rezygnacji z tarcz"
Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego w drugiej połowie roku, po częściowej rezygnacji z tarcz, inflacja konsumencka wzrośnie do około 5,2 procent na koniec roku.
2024-06-06, 15:57
- Spodziewamy się, że w najbliższym czasie, czyli w drugiej połowie roku inflacja wzrośnie. Wiemy, że są przyjęte ustawy dotyczące częściowej rezygnacji z tarcz antyinflacyjnych dotyczących energii, ciepła i gazu. Częściowa likwidacja tarcz spowoduje wzrost cen - powiedział Adam Glapiński.
- Jeśli decyzje ustawowe dokończą swój bieg legislacyjny, to możemy się spodziewać, że inflacja na koniec roku będzie się stopniowo wymykać z celu inflacyjnego i wyniesie na koniec roku ponad 5 proc. (...) Wymknie się w kierunku 5,2 proc. - dodał.
W prezentacji podano, że w przypadku częściowego odmrożenia cen CPI wzrośnie do poziomu 5,2 proc. W scenariuszu mrożenia cen energii poziom ten wyniósłby 3,8 proc., a w scenariuszu całkowitego odmrożenia 7,5 proc.
Stopy procentowe NBP
- Prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych przy tym scenariuszu do końca roku jest zerowe, natomiast jeszcze nie wiemy, czy ten proces legislacyjny dot. częściowego odmrożenia cen energii dobiegnie końca, czy nie - to się okaże w tym tygodniu lub następnym i nie wiemy co dalej - powiedział Glapiński.
REKLAMA
- Mamy do czynienia z bliskim pewności wzrostem inflacji. Mamy do czynienia z dość luźną polityką fiskalną od początku tego roku, no i mamy do czynienia z bardzo szybkim, szczególnie w I kwartale, wzrostem płac - dodał prezes.
Kurs złotego a inflacja
- Teraz wzmacnianie się kursu złotego było bardzo pozytywne, bo działa silnie - nie tak strasznie silnie, jak to się niektórym wydaje, ale silnie - antyinflacyjnie; pomaga bankowi centralnemu w zwalczaniu inflacji. Silny kurs może powodować natomiast pewne problemy po stronie eksporterów. My to obserwujemy - na razie eksporterom nic złego się nie dzieje. Eksporterzy są najczęściej też importerami, tak że to w obie strony działa - powiedział Glapiński.
W komunikacie po środowym posiedzeniu RPP napisała, że w jej ocenie obniżaniu inflacji sprzyja także umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki.
- Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Ważne informacje dla kredytobiorców
- Inflacja w drugiej połowie roku może znacznie mocniej wzrosnąć niż się spodziewamy
PAP/ISBnews/PR24.pl/mk
REKLAMA