Maga Foods znika z listy sankcyjnej. Powodem odkupienie udziałów od Rosjan

Firma z Raszyna została skreślona z listy sankcyjnej szefa MSWiA - po tym, jak od rosyjskich współwłaścicieli odkupili ją pracownicy - informuje "Rzeczpospolita".

2022-08-12, 09:25

Maga Foods znika z listy sankcyjnej. Powodem odkupienie udziałów od Rosjan
Szef MSWiA wydał decyzję o wykreśleniu Maga Foods z listy podmiotów rosyjskich, które nie mogą prowadzić działalności w Polsce. Foto: Shutterstock/REDPIXEL.PL

"Producent sałatek, spółka Maga Foods, nie jest już objęty gospodarczymi i finansowymi sankcjami w Polsce - w środę wieczorem szef MSWiA wydał decyzję o wykreśleniu go z listy podmiotów rosyjskich, które nie mogą prowadzić działalności w Polsce - czytamy w "Rzeczpospolitej".

35 firm naczarnej liście

Gazeta przypomina, że pod koniec kwietnia na czarną listę trafiło 35 podmiotów gospodarczych (w tym Maga Foods, GoSport, KTK, Novatek Green Energy) i 16 osób fizycznych, które objęto także zakazem wjazdu do Polski. To m.in. Oleg Deripaska i Wiaczesław Kantor. Firmom zamrożono konta, a wszyscy dostawcy w trybie natychmiastowym wypowiedzieli umowy. Wykreślenie Maga Foods stało się możliwe, gdy właściciele miesiąc temu zdecydowali o postawieniu spółki w stan likwidacji, a firmę odkupili polscy pracownicy.

Jak ocenił szef MSWiA na bazie informacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 

"Istotne zmiany struktury właścicielskiej oraz organizacyjnej spółki, które nastąpiły w ostatnim czasie, już po wcześniej wydanych decyzjach względem Maga Foods, usunęły jej dotychczasowe powiązania z kapitałem rosyjskim. Nowym i jedynym wspólnikiem Maga Foods stała się spółka pracownicza Brandez, w odniesieniu do której nie występują okoliczności wskazujące na utrzymywanie relacji z podmiotami rosyjskimi lub białoruskimi lub z przedsiębiorcami powiązanymi z dotychczasowym właścicielem spółki" - głosi komunikat MSWiA.

REKLAMA

Mega Foods na liście przez pomyłkę?

Od początku wpis Maga Foods na listę sankcyjną budził kontrowersje, bo resort, na podstawie analizy CBA, twierdził, że "spółka jest podmiotem dysponującym odpowiednio środkami finansowymi oraz zasobami gospodarczymi bezpośrednio lub pośrednio wspierającym agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę rozpoczętą w dniu 24 lutego 2022 r.", zaś spółka podkreślała, że nie jest powiązana z kapitałem rosyjskim, bo po agresji na Ukrainę rosyjskie udziały odkupili holenderscy właściciele.

Czytamy także:

PAP/IAR/PR24.pl/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej