Stopy procentowe a wzrost cen. Eksperci przeważnie "zaskoczeni" decyzją RPP
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek spodziewa się wzrostu stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. Podobnie uważaja też inni eksperci. Dziś Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie.
2022-10-05, 18:21
Monika Kurtek powiedziała, że dla wielu ekonomistów dzisiejsza decyzja jest zaskoczeniem. Ekspertka uważa, że cykl podwyżek stóp procentowych nie został zakończony.
Zaskakująca decyzja
Według głównego ekonomisty Credit Agricole Jakuba Borowskiego, decyzja RPP była zaskakująca, rynek zgodnie oczekiwał wzrostu stóp o 25 pb. Jak przypomniał, co prawda na wysokie prawdopodobieństwo stabilizacji stóp wskazywały wypowiedzi niektórych członków RPP, w tym prezesa NBP, ale publikacja wstępnych danych m.in. o zaskakująco wysokiej wrześniowej inflacji skłaniały do utrzymania prognozy podwyżki stóp.
Ryzyko osłabienia złotego
Z kolei w ocenie analityków ING - pozostawienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych NBP bez zmian rodzi ryzyko osłabienia złotego, co z kolei utrudni opanowanie i tak wysokiej inflacji.
Ich zdaniem - wrześniowe dane inflacyjne wyraźnie wskazują na kolejną falę wzrostów cen w reakcji na wcześniejsze wzrosty kosztów, zwłaszcza hurtowych cen energii.
REKLAMA
Przestrzeń do dalszego podnoszenia stóp
- Sytuacja gospodarcza w Europie i USA wskazuje, że przestrzeń do dalszego podnoszenia stóp jest coraz mniejsza - wskazali natomiast analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując decyzję RPP.
Po dzisiejszej decyzji podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostanie na poziomie 6,75 procent.
Więcej informacji na temat dzisiejszej decyzji Rady poznamy jutro na konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
- Ekspert PKO BP: stopy procentowe mogą się zmienić w tym lub w następnym roku
- Stopy procentowe bez zmian. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
- Eksperci: inflacja rośnie, stopy procentowe trzeba dalej podwyższać
Informacyjna Agencja Radiowa/PAP, akg
REKLAMA