more_horiz
Gospodarka

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Stosują nową metodę wyłudzania danych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 12:23
Powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie zespół CERT Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi domenami phishingowymi, które podszywają się pod spółkę - poinformowała Poczta Polska.
Chociaż wielu internautów nauczyło się już, że nie należy pochopnie otwierać załączników przychodzących w podejrzanych wiadomościach, to techniki stosowane przez oszustów nadal potrafią skutecznie zachęcić do takiego działania.
Chociaż wielu internautów nauczyło się już, że nie należy pochopnie otwierać załączników przychodzących w podejrzanych wiadomościach, to techniki stosowane przez oszustów nadal potrafią skutecznie zachęcić do takiego działania.Foto: Shutterstock/Tero Vesalainen

Zgodnie ze schematem kampanii phishingowych, złośliwe witryny mające na celu wyłudzenie wrażliwych danych użytkownika do złudzenia przypominają rzeczywiste strony znanych instytucji, takich jak Poczta Polska.

"Konstrukcje oraz adresy fałszywych stron są wizualnie zbliżone do oficjalnej witryny poczty. Fałszywe domeny często zawierają np. literówkę w nazwie poczty, w załączonym do wiadomości odnośniku" - przekazał zespół CERT Poczta Polska.

Poczta Polska zaapelowała w komunikacie, aby w przypadku otrzymania wiadomości email czy SMS zawierających linki wskazujące na oszustwo, szczególnie jeśli odnośniki przypominają adres jedynej oficjalnej domeny Poczty Polskiej - poczta-polska.pl, poinformować o tym fakcie pocztowy zespół cyberbezpieczeństwa pod adresem incydent@poczta-polska.pl.

Na straży klientów

"Poczta Polska to marka znana i kojarzona przez niemalże wszystkich Polaków. Wielu z nas na co dzień korzysta z usług narodowego operatora, oczekując na list lub paczkę. Fakt ten próbują wykorzystać oszuści, którzy wysyłają fałszywe wiadomości, podszywające się pod Pocztę. Nim klikniemy w podejrzany odnośnik, upewnijmy się, że nie budzi on naszych podejrzeń i zastrzeżeń – zarówno co do formy, jak i treści. Pamiętajmy także, że Poczta nigdy nie prosi o dosłanie pieniędzy czy danych osobowych przez wiadomości elektroniczne" - zaznaczył cytowany w komunikacie rzecznik Poczty Polskiej Daniel Witowski.

Reklamy od hakerów

W informacji dodano, że ostatnio pojawiły się także fałszywe reklamy na portalach społecznościowych wraz z linkami do domen, gdzie rzekomo prowadzona jest po okazyjnych cenach sprzedaż nieodebranych przez adresatów przesyłek nadanych Pocztą Polską.

Spółka podkreśliła, że nie prowadzi tego typu działalności, a kliknięcie w odnośnik na takiej stronie może skutkować ściągnięciem złośliwego oprogramowania lub próbą wyłudzenia danych czy środków pieniężnych.


PR24/PAP/sw