more_horiz
Gospodarka

Uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe w Nybro. Teraz płynie do Polski także norweski gaz

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 11:37
W miejscowości Nybro w zachodniej Danii z początkiem listopada uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe - poinformował duński operator sieci gazowej Energinet. Dzięki inwestycji norweski gaz zaczął płynąć do Polski.
W terminalu odbiorczym w Nybro, do którego przyłączony jest norweski gazociąg Europipe II
W terminalu odbiorczym w Nybro, do którego przyłączony jest norweski gazociąg Europipe IIFoto: Shutterstock/Leszek Kobusinski

Jak podkreślił w komunikacie Energinet, "oznacza to, że norweski gaz może wpłynąć do nowego gazociągu Baltic Pipe i może być przesyłany dalej do Polski".

W terminalu odbiorczym w Nybro, do którego przyłączony jest norweski gazociąg Europipe II, gaz jest oczyszczany, po czym następuje obniżenie jego ciśnienia przed dalszym przesyłem.

Opóźnienia po stronie Energinet

Energinet przypomniał, że pierwotnie terminal miał zacząć działać 1 października, po czym datę otwarcia trzykrotnie przesuwano z powodu "wyzwań technicznych" związanych z systemami informatycznymi oraz kontroli i bezpieczeństwa.

- Jest to dla nas ogromna ulga, że udało nam się uruchomić zakład w Nybro - powiedział dyrektor ds. stosunków międzynarodowych Energinet Torben Brabo, cytowany w komunikacie firmy.

Gaz z Danii i Norwegii

Wcześniej od 1 października gazociąg Baltic Pipe dostarczał gaz z duńskich pól na Morzu Północnym oraz europejskiego systemu gazowego.

Według Energinet pełną przepustowość 10 mld m sześc. gazu Baltic Pipe osiągnie na koniec listopada br.

Otwarcie Baltic Pipe

Podczas uroczystości otwarcia Gazociągu Bałtyckiego, prezydent Polski Andrzej Duda mówił, że inwestycja przez lata była polskim marzeniem, a powstała dzięki ludziom, którzy mieli wizję uniezależnienia się od Rosji. Podkreślił, że uruchomienie Baltic Pipe wzmacnia naszą suwerenność.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki nazwał Baltic Pipe "gazociągiem wolności, suwerenności, bezpieczeństwa i pokoju". Zaznaczył, że odpowiedzią na rosyjski imperializm musi być budowa bezpieczeństwa energetycznego, a temu właśnie służy polsko-duńska inwestycja.

Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii – Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk