Ustawa o fundacji rodzinnej. Eksperci: odzwierciedla ona najlepsze praktyki europejskie

Ustawa o fundacji rodzinnej odzwierciedla najlepsze praktyki europejskie dotyczące zabezpieczania aktywów na pokolenia, odnosząc je do polskich realiów - uważa Konfederacja Lewiatan. Eksperci proponują jednak doprecyzowanie części zawartych w niej rozwiązań podatkowych.

2023-01-09, 16:07

Ustawa o fundacji rodzinnej. Eksperci: odzwierciedla ona najlepsze praktyki europejskie
Firmy rodzinne stanowią 90 proc. wszystkich polskich przedsiębiorstw. . Foto: Shutterstock/Jacob Lund

We wtorek ustawą o fundacji rodzinnej uchwalonej w grudniu przez Sejm ma się zająć Senat. Konfederacja Lewiatan apeluje do senatorów "o doprecyzowanie niektórych rozwiązań podatkowych, które pozwolą uniknąć wątpliwości interpretacyjnych w przyszłości".

W ocenie eksperta ds. sukcesji rodzinnej Konfederacji Lewiatan Paweł Tomczykowski "ustawa odzwierciedla najlepsze praktyki europejskie w zakresie zabezpieczania aktywów na pokolenia, odnosząc je do polskich realiów". "To bardzo interesujące przepisy i z pewnością wielu przedsiębiorców będzie z nich korzystać" - ocenił Tomczykowski.

Prace legislacyjne

"Zgłosiliśmy pięć postulatów dotyczących m.in. podatku od przychodów z budynku czy poboru i wpłaty podatku dochodowego przez fundację rodzinną" - wskazał ekspert. 

Według Konfederacji Lewiatan "wprowadzona w ostatniej chwili poprawka do ustawy o opodatkowaniu fundacji rodzinnej tzw. podatkiem od przychodów z budynków jest niesprawiedliwa i niewłaściwa". Dlatego Rada Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan proponuje usunięcie tego przepisu z regulacji dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych.

REKLAMA

Kolejny postulat dotyczy opodatkowania dzieci rodzeństwa i ich zstępnych. "Wiele firm rodzinnych było zakładanych przez rodzeństwo lub członków nieco dalszej rodziny, a w wielu firmach sukcesja miała już miejsce również w stosunku do drugiego, a nawet już trzeciego pokolenia" - wskazano.

Eksperci Konfederacji zwrócili uwagę, na sytuacje, kiedy wspólnikami są już kuzyni lub też wujowie i ciotki oraz bratankowie i siostrzenice, pomimo, że pierwotnie biznes był zakładany albo przez jednego założyciela, który miał kilkoro dzieci, albo przez braci czy małżeństwo. "Właściciele tego typu firm (a wydaje się, że dotyczy to większości większych firm rodzinnych) nie będą zainteresowani nową formą sukcesji, która znacząco zwiększy ich obciążenia publicznoprawne w stosunku do alternatywnych form sukcesji" - stwierdzili.

Rada Firm Rodzinnych proponuje zastosowanie modelu, który pozwoli na wyrównanie wysokości opodatkowania beneficjentów fundacji rodzinnych zakładanych przez jednego fundatora oraz fundacji zakładanej wspólnie z innymi osobami. "Przedsiębiorcy proponują też doprecyzowanie poboru i wpłaty podatku dochodowego przez fundację rodzinną" - wskazano. Chodzi o modyfikację przepisów regulujących zasady opodatkowania podatkiem dochodowym świadczeń wypłacanych na rzecz "dalszych" beneficjentów.

Propozycje dodatkowych zmian

Wśród innych propozycji zgłoszonych przez pracodawców jest też umożliwienie "łączenia fundacji rodzinnej i tzw. estońskiego CIT, czy zmiany dotyczące powrotu kapitału z zagranicy".

REKLAMA

Według ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja taka to nowa instytucja, której zadanie to przede wszystkim zarządzanie majątkiem i jego ochrona, w tym zapewnienie środków dla grupy wskazanych przez fundatora beneficjentów. Założono, że fundator będzie miał dużą swobodę w określeniu zarówno zasad zarządzania fundacją, jej funkcjonowania, jak i celu, dla którego zostaje ona powołana. Celem rozwiązań jest też budowanie ładu rodzinnego w przypadku rodzin związanych z biznesem, akumulacja kapitału oraz zwiększenie inwestycji w Polsce.

Fundatorem będzie mogła zostać osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów. Fundacja rodzinna będzie mogła być ustanawiana na czas określony albo nieokreślony. Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji ma nie być opodatkowane. Przepisy o fundacji rodzinnej pozwalają też uporządkować w rodzinie kwestie prawa do zachowku.

W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne, spośród których 57 proc. planuje sukcesję w ciągu najbliższych pięciu lat - wskazano za danymi Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej