more_horiz
Gospodarka

Orlen ma umowę z Sempra Infrastructure na dostawy LNG. Prezes Obajtek: wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 14:10
PKN Orlen podpisał z amerykańskim koncernem Sempra Infrastructure długoterminową umowę na dostawy skroplonego gazu LNG z USA, poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.  Kontrakt przewiduje dostawę łącznie 20 mln ton, po 1 mln ton rocznie od 2027 r.
Sempra Infrastructure podało, że dostawy będą realizowane z projektu Port Arthur LNG Phase 1
Sempra Infrastructure podało, że dostawy będą realizowane z projektu Port Arthur LNG Phase 1Foto: Twitter/PKN Orlen

- Wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski nie tylko poprzez wielkie inwestycje w odnawialne źródła energii, ale też uniezależnianie się od rosyjskich surowców. Podpisaliśmy długoterminową umowę z Sempra Infrastructure, na mocy której sprowadzimy 20 mln ton skroplonego gazu LNG z USA" - powiedział Obajtek podczas konferencji prasowej.

Przedstawiciele Orlenu podali, że kontrakt przewiduje dostawę łącznie 20 mln ton, po 1 mln ton rocznie od 2027 r. Oznacza to 1,2 mld metrów sześć. gazu rocznie po regazyfikacji.

Sempra Infrastructure podało, że dostawy będą realizowane z projektu Port Arthur LNG Phase 1, realizowanego w hrabstwie Jefferson.

"Łącznie Port Arthur LNG Phase 1 jest obecnie w pełni subskrybowany z 10,5 Mtpa w ramach wiążących umów długoterminowych. Spółka koncentruje się na zakończeniu pozostałych kroków niezbędnych do osiągnięcia celu, jakim jest podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej dla projektu Port Arthur LNG Phase 1 w pierwszym kwartale 2023 r., przy czym pierwsze dostawy ładunków spodziewane są w 2027 r." - czytamy w komunikacie amerykańskiej firmy.

"Gazu w Polsce nie zabraknie"

- Gazu w Polsce nie zabraknie - zapewnił także prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami, magazyny gazu są wypełnione w 100 procentach, a wydobycie krajowe to 3 mld 700 m sześc. gazu.

Posłuchaj
05:53 Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówi o porozumieniu z firmą Sempra z USA dotyczącej dostaw LNG ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówi o porozumieniu z firmą Sempra z USA dotyczącej dostaw LNG ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)
 

 

- 80 proc. zarezerwowanych mocy - Baltic Pipe to jest 6 mld 500 mln metrów sześć. gazu, w tym niedawno podpisany kontrakt z firmą Equinor wynegocjowany na 2,5 mld m. sześc. gazu - przypomniał. Dodał, że na szelfie norweskim wydobywamy dziś ok. 3 mld m sześc. gazu.

- Tam dokonujemy procesów inwestycyjnych i będziemy dokonywać coraz większych procesów inwestycyjnych. W ciągu paru lat zwiększymy wydobycie do 4 mld m sześc. gazu" - zapowiedział.

Jak zapewnił Obajtek, "to zabezpiecza nasze bezpieczeństwo". Zaznaczył, że również "mamy w 100 proc. wykorzystanie Gazoportu - to jest ok. 6 mld m sześc.". 

Jak mówił podczas środowej konferencji szef PKN Orlen, podpisany w środę z amerykańską firmą Sempra Infrastructure kontrakt na dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r. jest ważny, "by zabezpieczać dodatkowo nasz system i wzrost zużycia gazu w Polsce, ale i w regionie".

Wskazał, że mamy też zabezpieczoną logistykę. - To jest 8 gazowców, które będą dostarczać ten gaz do Polski. Już dwa gazowce zostały odebrane, pozostałe gazowce będą odebrane do 2025 r. - dodał.

Jak zaznaczył, "to nie jest tylko kontakt, ale cała logistyka". - Bez logistyki, która powstała wcześniej, która powstaje, nie bylibyśmy bezpieczni - powiedział.

Współpraca z USA

- Pracujemy nad wieloma projektami w zakresie energetyki. To jest specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej. Cieszę się, że mogę tutaj być z powodu tej ważnej okazji – że Sempra i PKN Orlen, dwie ważne marki, współpracują razem w ważnej branży - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński podczas konferencji dot. podpisania umowy na dostawy gazu między PKN Orlen i amerykańską Semprą.

Podziękował prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi za współpracę z amerykańskimi firmami w zakresie energetyki. Przypomniał, że obejmuje ona nie tylko gaz, ale także małe reaktory jądrowe.

- Bezpieczeństwo energetyczne jest bezpieczeństwem narodowym, Polska musi mieć zapewniony dostęp do paliwa, które umożliwia rozwój gospodarki - stwierdził amerykański ambasador.

Zapewnił, że USA są najsilniejszym partnerem Polski, jeśli idzie o bezpieczeństwo energetyczne. Dodał, że wspieranie bezpieczeństwa "naszych przyjaciół i sojuszników to odpowiedzialność, którą traktujemy poważnie".

Istotne jest bezpieczeństwo Polski

- Jesteśmy częścią misji utrzymania przez Polskę bezpieczeństwa i wolności - powiedział w szef amerykańskiej firmy Sempra Infrastructure Dan Brouillette podczas uroczystości podpisania kontraktu z PKN Orlen na dostawy LNG. Dodał, że to Polska zaczęła desynchronizację sieci energetycznej od Rosji.

Jak powiedział Brouillette, firmy które podpisały umowę razem zadbają o bezpieczeństwo energetyczne Polski. - Polska przeżywała wyzwania, zniszczenia II wojny światowej i ciemne czasy komunizmu. W tych trudnych czasach Polska zawsze walczyła o wolność - podkreślił.

- To Polska była liderem inicjatywy Trójmorza, to Polska prosiła o współpracę transatlantycką, to Polska zaczęła desynchronizację sieci energetycznej od Rosji, po to by tworzyć pozycję lidera w sektorze atomowym, a także pracuje nad regazyfikacją w tej części Europy - powiedział.

Jak zaznaczył, Sempra wzmacnia dostawy paliw do Polski i do Europy. - Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią misji Polski utrzymywania swojego bezpieczeństwa energetycznego i swojej wolności - podkreślił szef firmy Sempra.

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób. Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii. Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 r. warte były 72 mld dolarów. 

Bez współpracy z Rosją

Szef PKN Orlen zapewnił także, że koncern nie przedłuży wygasającego kontraktu, ani nie podpisze nowej umowy na dostawy ropy z Rosnieftem.

- Te 3,6 mln ton ropy rocznie uzupełnimy z innych kierunków, przez wszystkim z Zatoki Perskiej i USA. Te dostawy mamy już zabezpieczone i dzięki temu będziemy mieli ok. 90% ropy spoza Rosji w naszym systemie" - dodał Obajtek.

Inwestycje PKN Orlen

W ubiegłym tygodniu prezes PKN Orlen zapowiedział szereg inwestycji na realizację, których przewidziano ogromne środki.

- PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł - poinformował wtedy prezes Daniel Obajtek. Dodał, że spółka w 2022 r. na realizację projektów inwestycyjnych wydała 17 mld zł. Wskazał, że koncern dalej będzie inwestować w energetykę nisko i zeroemisyjną, w onshore i offshore (lądowe i morskie farmy wiatrowe). 

- Analizujemy budowę kompleksu petrochemicznego, który będzie kosztował miliardy dolarów - zapowiedział wtedy Obajtek.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Czytaj także:

PR1/PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/Justyna Golonko/mk