more_horiz
Gospodarka

Lista ostrzeżeń publicznych. KNF wpisała nowe podmioty

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 14:02
Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę ostrzeżeń publicznych Kancelarię Finansową Nikodemus - Finance Tomasz Lisiecki, Kancelarię Prawno-Egzekucyjną "Dusi Grosz" i podmiot działający za pomocą stron internetowych, m.in. fenixsecurities.org/pl - podała Komisja.
Lista ostrzeżeń prowadzona przez KNF to zbiór podmiotów, w stosunku do których Komisja zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
Lista ostrzeżeń prowadzona przez KNF to zbiór podmiotów, w stosunku do których Komisja zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwaFoto: Shutterstock/Elzbieta Krzysztof

Jak poinformował KNF na listę ostrzeżeń publicznych wpisała nowe podmioty - Kancelarię Finansową Nikodemus - Finance Tomasz Lisiecki; prowadzącego działalność za pomocą stron: fenixsecurities.org/pl, capital-trade.eu/pl, vitacapitals.com, platform.vitacapitals.pro; oraz Kancelarię Prawno-Egzekucyjną "Dusi Grosz" sp. z o.o.

Prokuratura prowadzi postępowanie

W przypadku pierwszego podmiotu skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia).

"Przewodniczący KNF przystąpił do postępowania zainicjowanego przez inny podmiot" - przekazano. Dodano, że postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Bez wymaganego zezwolenia

Jeśli chodzi o prowadzącego działalność za pomocą stron: fenixsecurities.org/pl, capital-trade.eu/pl, vitacapitals.com, platform.vitacapitals.pro, Urząd KNF skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie "zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia)".

Lista ostrzeżeń

Natomiast w przypadku Kancelarii Prawno-Egzekucyjnej "Dusi Grosz" sp. z o.o. Urząd KNF skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie "zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 296 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych".

Czytaj także:

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których Komisja zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

IAR/PAP/PR24/akg