Partnerstwo publiczno-prywatne: ważna zmiana legislacyjna
Resort finansów popiera zmianę dotyczącą kwalifikowania wynagrodzeń partnerów prywatnych, co może dać nowy impuls dla inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Po jej przyjęciu inwestycje samorządów nie będą powiększały długu publicznego.
2014-02-28, 18:14
Posłuchaj
Zmiana była niezbędna - ponad 270 ogłoszeń i tylko 57 podpisanych umów – taki jest niemal 5-letni bilans rynku partnerstwa publiczno-prywatnego w naszym kraju. Projektów i umów byłoby znacznie więcej, gdyby prawo było jasne, i gdyby nasz rząd – tak jak ma to miejsce w innych krajach Unii – stawiał na inwestycje w formule PPP.
Bez aktywności rządu nie będzie rozwoju PPP
– Inicjatorem projektów PPP w dużej mierze powinien być rząd. A nasz krajowy rynek PPP, jest rynkiem samorządowym. Wciąż jeszcze w sektorze publicznym występuje pewne niezrozumienie tego, czym jest partnerstwo publiczno-prywatne; że to nie są darmowe pieniądze – mówi radca prawny dr Rafał Cieślak, z Kancelarii doradztwa gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz. Podkresla on również, że nie jest to jakaś forma dofinansowania realizacji inwestycji i zadań publicznych.
Nowe przepisy, nowe możliwości
Ale to ma się zmienić. Bo w rozwoju rynku PPP mają pomóc zmiany w przepisach, a konkretnie nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno prywatnym.
– Proponowana zmiana polega na tym, że wynagrodzenia z tytułu realizacji projektu PPP wypłacone podmiotowi prywatnemu będą zaliczane w zależności od tego, jak jest istotnie, jak jest faktycznie: albo do wydatków podmiotu publicznego albo wydatków majątkowych albo bieżących. Obecnie całość wynagrodzenia płaconego partnerowi prywatnemu była zaliczana do wydatków bieżących – wyjaśnia dr Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum PPP.
REKLAMA
Bardzo ważna kwalifikacja
Różnica jest bardzo istotna. – Wydatki majątkowe nie mają wpływu na dług publiczny, a wydatki bieżące mają. Przy tym ostatnim zadłużeniu samorządów terytorialnych, i nie tylko przecież, ma to istotne znaczenie przy decyzji o tym, czy wybieramy realizację inwestycji w usługach publicznych w formie PPP czy w sposób tradycyjny. Gmina bardzo by chciała to zrobić w PPP, ale nie chciałaby zwiększać swojego długu – uważa dr Irena Herbst.
Przełom dzięki resortowi finansów
I dlatego ogromnie ważna jest ta zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów, które mówi że to wynagrodzenie w części dotyczącej wydatków inwestycyjnych będzie traktowane jako majątkowe czyli nie będzie zwiększało długu.
2 razy więcej inwestycji
Jest to przełom. Ponieważ dzięki temu liczba inwestycji które powstają w formule PPP, po wprowadzeniu zmian może się zwiększyć nawet dwukrotnie.
– Jestem tutaj umiarkowanym optymistą. Jeśli chodzi o zmiany w legislacji, dotyczą one kwestii finansowych, a te są najważniejsze dla dalszego rozwoju PPP – mówi dr Rafał Cieślak.
REKLAMA
A taka współpraca podmiotów publicznych z szeroko rozumianym biznesem jest bardzo skutecznym sposobem na realizację inwestycji w całej Europie. Dzięki tym planowanym zmianom – może się tak stać i u nas.
PPP bliskie prezydentowi
Skutecznym katalizatorem zmian w prawie okazała się Kancelaria Prezydenta RP, która zainteresowała się możliwością wykorzystania PPP w budownictwie mieszkaniowym. W trakcie seminarium, organizowanego pod auspicjami prezydenta Bronisława Komorowskiego, przedstawiciele administracji publicznej, w tym resort finansów, poparli przedstawioną przez Fundację Centrum PPP koncepcję zmian w legislacji.
Justyna Golonko/mb
REKLAMA