Z laptopem na pola, czyli e-kontrole rolników

2014-07-30, 12:49

Z laptopem na pola, czyli e-kontrole rolników
Rolnicy na polu. Foto: Glow Images/East News

Inspektorzy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyruszyli w teren na letnie kontrole. Sprawdzają, czy rolnicy wywiązują się z obowiązków, czy deklarowane dane są zgodne z rzeczywistością, i czy otrzymane dofinansowanie zostało odpowiednio wykorzystane.

Posłuchaj

O kontrolach rolników mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości Włodzimierz Kołton, kierownik Biura Kontroli na Miejscu lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa /Małgorzata Maksim, Polskie Radio Lublin/
+
Dodaj do playlisty

Rolnicy są typowani przez centralę Agencji. W przypadku kontroli obszarowych beneficjent nie musi być obecny na miejscu. Przy innych kontrolach, np. wzajemnej zgodności, jest on wcześniej powiadamiany.

Do kontroli obszarowych inspektorom służy specjalistyczny sprzęt, a cały obieg dokumentów odbywa się elektronicznie.

– Mamy do wykonania ok. 22 tys. kontroli. Polegają one generalnie na pomiarze powierzchni działek rolnych oraz na weryfikacji upraw na tych działkach – wyjaśnia Włodzimierz Kołton, kierownik Biura Kontroli na Miejscu lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Porównanie stanu faktycznego z wnioskami

Do pomiaru używany jest specjalistyczny sprzęt Geotag i antena zewnętrzna, służąca uzyskaniu połączenia z satelitą. W ten sposób lokalizowana jest działka rolna danego producenta i można wówczas porównać deklarację rolnika, a więc powierzchnię danej uprawy i ewentualnie rodzaj tej uprawy, czyli to, co jest w rzeczywistości – z tym, co zostało zadeklarowane we wniosku.

Zostają wprowadzone dane z satelity, ale w tym celu całą działkę trzeba obejść, zaczynając od tzw. punktu lokalizacyjnego, i postawić odpowiednie znaczniki.

– Stajemy na załamaniach pola, musimy też obejść całą działkę dookoła, ponieważ mierzymy ją po uprawie. Stawiamy punkty pomiarowe co 25 metrów – tłumaczy inspektor Mirosław Jarocki z lubelskiego oddziału ARiMR.

Działki namierza GPS

Kontrola zawsze przeprowadzana jest w obecności dwóch inspektorów terenowych, z których jeden weryfikuje uzyskane pomiary działki. Przy lokalizowaniu działki (i sprawdzeniu, jaka to jest działka rolna, jaki jest numer ewidencyjny) inspektorzy korzystają z urządzenia namierzającego, czyli GPS-u.

Raporty w wersji elektronicznej

W województwie lubelskim kontrole będą przeprowadzały 42 zespoły kontrolne, w 20 powiatach. – Inspektorzy terenowi naszego Oddziału w części pracują w Lublinie, a w części  są rozmieszczeni w poszczególnych powiatach. Oddział posiada samochody z napędem na cztery koła, wykorzystywane w terenie. Inspektorzy są wyposażeni w laptopy, dlatego większość tych kontroli wykonujemy elektronicznie i następnie cała obróbka tego dokumentu polega na tym, że e-wersja raportu jest opracowywana w Biurze Kontroli na Miejscu. Wszystkie kontrole powinny się zakończyć do końca roku kalendarzowego – podkreśla Włodzimierz Kołton.

Najczęstsze przewinienia rolników to kilku- lub kilkunastoarowe nieścisłości powierzchniowe. Letnie kontrole wykazują też niedopełnienie przez gospodarzy obowiązku koszenia łąk czy przeprowadzenia zabiegów agrotechnicznych na ugorach, na które rolnicy mają czas do końca lipca.

Małgorzata Maksim (Polskie Radio Lublin), mb

Polecane

Wróć do strony głównej