OECD obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego w państwach rozwiniętych. Najgorzej Włochy
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w opublikowanym w poniedziałek swym najnowszym raporcie na temat globalnej sytuacji ekonomicznej obniżyła prognozy wzrostu w państwach wysoko rozwiniętych w roku bieżącym i w roku 2015.
2014-09-16, 09:22
Posłuchaj
OECD wezwała jednocześnie Europejski Bank Centralny do bardziej zdecydowanych działań na rzecz odsunięcia groźby deflacji w strefie euro.
Gospodarka bogatych krajów może rozwijać się słabiej niż przewidywano. Tak uważa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która właśnie obniżyła swą prognozę na ten rok.
Niższe prognozy dla strefy euro
Według raportu wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w roku bieżącym tylko 0,8 proc., by w roku 2015 przyspieszyć nieznacznie do 1,1 proc. Pochodząca z maja br. poprzednia edycja raportu prognozowała dla strefy euro wzrost o 1,2 proc. w roku 2014 i 1,7 proc. w roku przyszłym.
Jak przewiduje obecnie OECD, produkt krajowy brutto USA zwiększy się w tym roku o 2,1 proc, a w roku przyszłym o 3,1 proc. Majowa prognoza podawała tu odpowiednio 2,6 proc. i 3,5 proc.
W przypadku Japonii spodziewany wzrost gospodarczy zredukowano z 1,2 proc. do 0,9 proc. w roku bieżącym oraz z 1,3 proc. do 1,1 proc. w roku 2015.
Włochy w ogonie państw rozwiniętych
Najsłabsze perspektywy mają Włochy. Tam gospodarka ma się skurczyć o cztery dziesiąte procent, choć jeszcze w maju prognozowano wyraźny wzrost (0,5 procent). Przyczyny tych słabszych perspektyw to - według OECD - konflikty na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, referendum niepodległościowe w Szkocji i możliwe zacieśnienie polityki monetarnej w USA.
Według OECD, spośród wszystkich głównych państw wysoko rozwiniętych najwyższą dynamiką gospodarczą legitymuje się obecnie Wielka Brytania, gdzie PKB ma wzrosnąć w roku bieżącym o 3,1 proc., a w roku przyszłym o 2,8 proc. Poprzednia edycja raportu mówiła tu odpowiednio o 3,2 proc. i 2,7 proc.
PAP, IAR, abo
REKLAMA