Rekruterzy na cenzurowanym. Jak oceniają ich kandydaci do pracy?

2015-03-04, 10:53

Rekruterzy na cenzurowanym. Jak oceniają ich kandydaci do pracy?
zdj. ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Wielu poszukujących pracy ma duże zastrzeżenia do rekruterów, czyli fachowców, których zadaniem jest przecież pozyskiwanie nowych pracowników, a zatem również pomoc w zdobywaniu zatrudnienia.

Posłuchaj

O tym, jak kandydaci do pracy oceniają rekruterów mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości: Katarzyna Trzaska, specjalistka ds. marketingu z firmy eRecruitment Solutions /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Takie wnioski płyną z drugiej edycji badania "Candidate Experience", przeprowadzonego z inicjatywy Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

-  Z drugiej edycji badania wynika, że ponad połowa kandydatów na pracowników pozytywnie ocenia przygotowanie rekruterów do prowadzenia rozmów. Natomiast nadal 34 proc. przebadanych uważa, że to przygotowanie odbiega od ideału i negatywnie oceniają kompetencje rekruterów. 8 proc. ankietowanych uważa natomiast, że rekruterzy zwykle są nieprzygotowani do rozmów i brakuje im specjalistycznej wiedzy dotyczącej stanowiska, na które rekrutują kandydatów - mówi Katarzyna Trzaska, specjalistka ds. marketingu z firmy eRecruitment Solutions, która zainicjowała powstanie Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

Rekruter wizytówką firmy

Jak dodaje ekspertka, dane te są niepokojące.

- Jak każdy specjalista, który chce dobrze wykonywać swój zawód, również rekruter powinien poszerzać swoją wiedzę, ponieważ jest wizytówką firmy – podkreśla Katarzyna Trzaska. – Rekruter to najczęściej przedstawiciel firmy, z którym kandydat do pracy ma pierwszy kontakt zaraz po aplikowaniu na ogłoszenie o pracę. To, jakie wrażenie pozostawi po sobie rekruter, ma odzwierciedlenie w tym, jak będzie postrzegana cała firma przez tego kandydata i będzie to prawdopodobnie rzutowało też na postrzeganie produktów i usług tej firmy. Co ciekawe, taki stan rzeczy potwierdziło aż 46 proc. przebadanych kandydatów – dodaje.

Czego należy wymagać od rekrutera?

Jak wyjaśnia Katarzyna Trzaska, od rekrutera należy wymagać przede wszystkim wiedzy z obszaru HR, czyli znajomości nowoczesnych technik, narzędzi, metod rekrutacji, ale nie tylko.

- Specjalistyczna wiedza dotycząca samej firmy, charakterystyki branży, do której rekrutuje, wiedza o stanowisku, na które rekrutuje również jest istotna. Możemy tutaj dodać wiedzę o rynku pracy, o zachodzących zmianach w społeczeństwie, ponieważ ma to odzwierciedlenie w tym, jakie zachowania, potrzeby mają kandydaci – dodaje ekspertka.

By zmienić m.in. postrzeganie rekruterów, powstała Akademia Przyjaznej Rekrutacji, która działa  od końca stycznia bieżącego roku. W jej ramach, wiedzę zdobywa już ponad 1000 osób.

Dariusz Kwiatkowski, awi

/

Polecane

Wróć do strony głównej