Szef resortu skarbu przerwał prywatyzację Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński odstąpił od negocjacji ws. Prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, co przekłada się na klęskę, szóstej już próby, prywatyzacji tej państwowej spółki.

2015-06-02, 16:48

Szef resortu skarbu przerwał prywatyzację Polskiej Żeglugi Bałtyckiej
Minister skarbu, Włodzimierz Karpiński odstąpił od negocjacji ws. Prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej . Foto: Glow Images/East News

Szef resortu odstąpił od negocjacji ws. kupna blisko 92 proc. akcji PŻB z siedzibą w Kołobrzegu - poinformowało MSP na swoich stronach internetowych. Minister nie podał przyczyn odstąpienia od negocjacji, na co pozwala mu prawo.

- MSP skoncentruje się na analizie możliwości wdrożenia innej ścieżki rozwoju spółki, uwzględniającej wykorzystanie kontrolowanych przez Skarb Państwa aktywów promowych - napisano. Chodzi o Polską Grupę Promową, która poza PŻB skupiałaby także Polską Żeglugę Morską.

To dobra wiadomość dla Polskiej Żeglugi Morskiej

Przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników PŻB Eugeniusz Matuszczak powiedział, że cieszy się z przerwania prywatyzacji. - W ministerstwie jest wspólny projekt autorstwa PŻB i PŻM dotyczący Polskiej Grupy Promowej - to bardzo dobry ruch i jedyny pomysł, który wart jest realizacji. Zakłada on m.in. wspólną politykę cenową, inwestycyjną czy remontową armatorów - powiedział Matuszczak.

Rynek, na którym prowadzi działalność PŻB, ma znaczny potencjał rozwojowy dla operatorów promowych - ocenił pod koniec kwietnia w Sejmie wiceminister skarbu Rafał Baniak. Według niego, południowo-wschodnia część Bałtyku jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów Europy, gdzie notuje się ciągły wzrost przewozów, a znane są przewidywania dalszego rozwoju.

REKLAMA

Do kupna startowało 7 inwestorów

Zaproszenie do kupna akcji PŻB opublikowano pod koniec października 2014 r. Zgłosiło się wtedy siedmiu zainteresowanych. Na początku 2015 r. do kolejnego etapu prywatyzacji spółki dopuszczeni zostali trzej potencjalni inwestorzy: DFDS A/S z siedzibą w Kopenhadze, Fahrdienste TT-Line GmbH and Co.KG z siedzibą w Lubece i Finnlines Oyj z siedzibą w Helsinkach. Decyzja o dopuszczeniu do negocjacji warunków umowy prywatyzacyjnej miała zapaść po analizie ofert wiążących.

"Prywatyzacja może oznaczać utratę kilkuset miejsc pracy”

Przeciwko prywatyzacji PŻB na początku roku opowiedzieli się związkowcy pracujący w spółce, a także radni zachodniopomorskiego sejmiku oraz politycy PiS i SLD. Strony podnosiły, że prywatyzacja może oznaczać utratę kilkuset miejsc pracy w regionie. Zwracały także uwagę na dobre wyniki finansowe PŻB.

Nowe plany szansą na rozwój

Od lipca 2014 r. realizowana jest nowa strategia grupy kapitałowej PŻB na lata 2014-2017, obejmująca przede wszystkim wymianę przestarzałej floty o wysokich kosztach eksploatacji na nowoczesne jednostki o większej ładowności.

PŻB eksploatuje trzy promy - "Baltivia", "Wawel" i "Mazovia" - które kursują między Polską a Skandynawią. Właścicielem wszystkich akcji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej SA w Kołobrzegu jest Skarb Państwa. Próby prywatyzacji spółki podejmowane są od końca lat 90. Decyzja ministra, o której poinformowano we wtorek, oznacza, że tych nieskutecznych prób było w sumie sześć.

PAP, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej