Studia dla przedsiębiorców zainteresowanych Afryką

Uniwersytet SWPS uruchomił pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej studia podyplomowe przygotowujące do prowadzenia biznesu w Afryce. Studia są pomyślane dla osób, które znają się na biznesie, ale brakuje im wiedzy na temat kontynentu.

2015-11-04, 20:15

Studia dla przedsiębiorców zainteresowanych Afryką
Dr hab. Mikołaj Cześnik, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Uniwersytet SWPS uruchomił pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej studia podyplomowe przygotowujące do prowadzenia biznesu w Afryce. Jaka wiedze można na nich zdobyć, mówi dr hab. Mikołaj Cześnik, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶  Program składa się z trzech filarów - tłumaczy dr hab. Mikołaj Cześnik, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS.

̶  Po pierwsze jest to podstawowa wiedza o Afryce, po drugie jest to rozumienie Afryki i po trzecie - robienie tam biznesu, przykłady spektakularnych sukcesów, ale i spektakularnych klęsk, bo i takie zdarzyły się przedstawicielom polskiego biznesu – mówi Cześnik.

Szansa na prowadzenie biznesu w Afryce dotyczy wielu branż.

̶  To np. sektor paliwowy, wydobywczy, ale też maszyny rolnicze - wymienia Cześnik. ̶ Te sektory mogą liczyć na duży sukces w Afryce, zresztą niektóre polskie podmioty już zainwestowały w Afryce i to one będą przykładami w trakcie naszych studiów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Afryka jest kontynentem wielkich możliwości, ale też wielu zasadzek. Nie każdy, kto będzie tam próbował zrobić biznes i zarobić, jest na sukces skazany, m.in. dlatego, że robienie tam biznesu wymaga wiedzy, zrozumienia, dobrego poznania i rozpoznania lokalnych społeczności i lokalnego kolorytu. Ktoś, kto to zaniedba, i będzie próbował robić tam biznes tak, jak to się robi w innych częściach świata, prawdopodobnie będzie skazany na porażkę – mówi dr. Cześnik.

REKLAMA

Studia trwają dwa semestry i kładą nacisk na praktyczne aspekty prowadzenia biznesu. Projekt powstał we współpracy z Kulczyk Investments i Radą Inwestorów w Afryce. Merytorycznym partnerem studiów jest Uniwersytet Stellenbosch, czołowy ośrodek akademicki w RPA.

Karolina Mózgowiec

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej