Informatycy pomagają w walce z rakiem

Nowotwór to już nie wyrok. Medycyna rozwija się w zawrotnym tempie, więc skuteczne leczenie jest możliwe. Jednak nadal podstawą jest szybka i właściwa diagnoza.

2015-11-06, 14:07

Informatycy pomagają w walce z rakiem
Komórki pod mikroskopem. Foto: sxc.hu/cc.

Posłuchaj

O diagnostyce raka przy pomocy programów komputerowych w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki (Przemysław Gałecki, Polskie Radio)
+
Dodaj do playlisty

Z tym bywa różnie, nie wszyscy lekarze są ekspertami w dziedzinie onkologii. W całym kraju mamy zaledwie 300 patomorfologów, którzy badają pobrane od pacjentów próbki tkanek ze zmianami nowotworowymi.

Dlatego pomóc postanowili informatycy z Wrocławia. – U mojego sześcioletniego bratanka wykryto nowotwór mózgu. Trzeci stopień złośliwości, nie było więc na co czekać – opowiada Piotr Krajewski z firmy Stermedia. – Natychmiastowa operacja i chemioterapia. Jednak kiedy wróciły wyniki z Warszawy okazało się, że jest to pierwszy stopień złośliwości – dodaje. – Czyli nie trzeba było podawać chemii, wystarczyło monitorować, czy znowu narasta nowotwór.

Program diagnostyczny

Dlatego szef firmy, która na co dzień zajmuje się pisaniem programów komputerowych postanowił sprawdzić, czy nie da się stworzyć algorytmów, które ułatwią stawianie diagnozy. – Zrobiliśmy to co robi lekarz, tylko przy pomocy komputera – mówi Jakub Czakon, członek ekipy, która przygotowała specjalny program, a następnie nauczyła, jak odróżniać różne nowotwory mózgu. Wszystko na podstawie zdjęć chorych tkanek pobranych w wyniku biopsji oraz profesjonalnych opisów przygotowanych przez patomorfologów. – Chcemy, żeby komputer na podstawie danych, które mu damy znalazł patologiczne obszary, tak jak by znalazł je lekarz, następnie zaklasyfikował komórki, tak jak by to zrobił lekarz i ostatecznie, żeby zaklasyfikował całą próbkę, tak jak by to zrobił lekarz – wyjaśnia twórca programu.

Analiza obrazu

Współpracujący z informatykami doktor Łukasz Fuławka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii dodaje: szybkość i obiektywność – przyszłość leży w analizie obrazu.

REKLAMA

Pierwsze efekty już widać

Wrocławscy informatycy wrócili właśnie z Monachium, gdzie wygrali konkurs na najlepszy komputerowy odczyt obrazów radiologicznych i histopatologicznych. Później prezentowali swój projekt przed lekarzami i naukowcami z całego świata.

Przemysław Gałecki, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej