Szczyt G20 w cieniu zamachów w Paryżu. Wspólna strategia walki z terroryzmem

Współpraca wywiadowcza, zwiększona kontrola granic i bezpieczeństwa przewozów lotniczych - w ten sposób państwa G20 mają zamiar walczyć z terroryzmem. Takie ustalenia zawarto w projekcie oświadczenia kończącego szczyt najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata w tureckiej Antalyi.

2015-11-16, 08:28

Szczyt G20 w cieniu zamachów w Paryżu. Wspólna strategia walki z terroryzmem
Kanclerz Niemiec Angela Merkel na szczycie G20. Foto: PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA

Posłuchaj

Konieczna jest europejska strategia walki z terroryzmem - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Agencja AFP, która dotarła do dokumentu, podkreśla, że nie wymieniono tam z nazwy Państwa Islamskiego, choć oświadczenie to odpowiedź na wydarzenia, do których doszło w Paryżu. Uczestnicy spotkania wyrazili zaniepokojenie napływem "zagranicznych terrorystów", którzy zagrażają wszystkim państwom. Stąd chcą oni walczyć z ekstremizmem, czyli także zachęcaniem do tego typu działań i gloryfikacją przemocy.

Kolejnym punktem są walka z naborem tego rodzaju osób prowadzonym przez różnego rodzaju organizacje, a także z wykorzystywaniem przez terrorystów współczesnych technologii, w tym internetu.

Francuskim śledczym udało się już ustalić, że trzej zamachowcy-samobójcy z Paryża to obywatele Francji.

Francois Hollande: wprowadzamy stan wyjątkowy, granice zostaną zamknięte:

REKLAMA

Źródło: CNN Newsource/x-news

Tusk na G20: czas na działania w walce z terroryzmem

Wyraziliśmy naszą solidarność z Francją, teraz czas na działania - tak szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił przed rozpoczęciem szczytu G20 w tureckiej Antalii. Zaapelował do przywódców najbardziej uprzemysłowionych państw świata o wspólną walkę z terroryzmem.

- Tutaj G20 ma szczególną odpowiedzialność. Nie ma lepszego forum, aby rozmawiać o finansowaniu terroryzmu. Siatki terrorystyczne nie mogą działać bez pieniędzy, które napływają do nich w ramach systemów finansowych wielu krajów. Tylko jeśli będziemy w pełni współpracować i wymieniać się informacjami na temat podejrzanych transakcji będziemy w stanie skutecznie zwalczyć to zagrożenie - powiedział Donald Tusk.

Szef Rady Europejskiej dodał, że w walce z terroryzmem - oprócz problemu finansowania - chodzi także o operację w Syrii. Podkreślał on, że działania świata powinny być skierowane nie przeciwko umiarkowanej opozycji w Syrii, ale przeciwko Państwu Islamskiemu,

REKLAMA

Większe finansowanie dla międzynarodowych organizacji

Przywódcy G20 uzgodnili, że zwiększą finansowanie dla międzynarodowych organizacji, pomagających w złagodzeniu kryzysu migracyjnego.

Zdecydowanie potępiono "ohydne ataki terrorystyczne" w Paryżu. Przywódcy G20 zapewnili, że w walce z terroryzmem będą działać wspólnie. Chcą też zamknąć kanały finansowania organizacji terrorystycznych m.in. przez wymianę informacji wywiadowczych i zamrażanie środków gromadzonych na kontach. Przywódcy najbogatszych państw uzgodnili także, że należy zwiększyć kontrole na granicach i lotniskach.

Przemawiając w niedzielę na konferencji poprzedzającej szczyt G20 szef KE Jean-Claude Juncker podkreślał, że państwa UE nie powinny zamykać się na uchodźców w związku z zamachami w Paryżu. Dodał, że zamachowcy byli kryminalistami, a nie migrantami.

- Nie powinniśmy mieszać różnych kategorii ludzi przybywających do Europy. (...) Osoby odp - podkreślił szef KE.

Stwierdził przy tym, że UE nie musi rewidować swojej dotychczasowej polityki. - Widzę pewne trudności, jednak nie dostrzegam potrzeby zmiany naszego ogólnego podejścia - podsumował na konferencji prasowej przed szczytem G20.

"Świat stoi w obliczu wspólnego zagrożenia"

Pełniący funkcję gospodarza szczytu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił, że ostatnie ataki w Paryżu i Ankarze pokazały, że świat stoi w obliczu wspólnego zagrożenia terroryzmem.

Podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył też prezydent USA Barack Obama, turecki prezydent zapewnił, że rozmawiał z amerykańskim przywódcą na temat koordynacji działań przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii.

- Stajemy wobec zbiorowych wysiłków terrorystów. Te działania terrorystyczne są wymierzone nie tylko we Francuzów, ale w całą ludzkość - podkreślił Erdogan.

Obama ocenił, że zamachy w Paryżu były atakiem na cywilizowany świat. Zapewnił jednocześnie władze Francji, że Waszyngton pomoże im w ujęciu osób odpowiedzialnych za te akty terroru.

Prezydent USA zapewnił władze Francji, że Waszyngton zrobi wszystko, co w jego mocy, aby organizatorzy zamachów zostali złapani i oddani w ręce sprawiedliwości.

- Tak, jak było w przypadku straszliwych zamachów w Ankarze, gdzie zginęli ludzie w imię chorej ideologii, nie możemy mówić tylko o atakach na Francję, czy Turcję, ale na cywilizowany świat - mówił Obama, odnosząc się do zamachu bombowego w Ankarze z zeszłego miesiąca.

Spotkanie Obama - Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Barack Obama odbyli w niedzielę na marginesie szczytu najbogatszych krajów świata G20 w Antalyi na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego półgodzinną rozmowę o Syrii i Ukrainie.

Biały Dom uznał trwającą 35 minut rozmowę za konstruktywną i poinformował, że obaj przywódcy zgodzili się, iż po zamachach w Paryżu rozwiązanie konfliktu w Syrii jest jeszcze pilniejszym wyzwaniem niż dotąd.

Według przedstawiciela Białego Domu obaj przywódcy odnotowali postęp dokonany w wielostronnych wiedeńskich rozmowach dyplomatycznych dotyczących Syrii i zgodzili się co do potrzeby politycznej transformacji w tym kraju, mediacji ONZ w rozmowach pokojowych między rządem a opozycją oraz zawieszenia broni.

Przedstawiciel Białego Domu podał także, że w rozmowie Obama poruszył temat konfliktu na wschodniej Ukrainie, wyrażając poparcie dla realizacji porozumień z Mińska i wyzwając do wycofania ciężkiego sprzętu oraz zagranicznych bojowników.

Merkel: przywódcy G20 muszą się jednoczyć w walce z terroryzmem

Z kolei niemiecka kanclerz Angela Merkel zaapelowała w niedzielę, pierwszym dniu szczytu G20 w Turcji, by przywódcy najsilniejszych gospodarek świata zjednoczyli się, aby mogli zmierzyć się z terroryzmem i każdym militarnym zagrożeniem.

- Stąd, ze szczytu G20, chcemy ogłosić wyraźne przesłanie, że jesteśmy silniejsi niż jakakolwiek forma terroryzmu - powiedziała Merkel, dodając, że temat ataków w Paryżu zdominował tureckie spotkanie.

Merkel oznajmiła też, że wzmocnienie zewnętrznych granic Unii Europejskiej jest dla Niemiec kluczowe.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej