Granty dla nauki i biznesu. Młodzi naukowcy mogą dobrze zarobić
Instytucje naukowe jak i firmy, mogą starać się o granty na innowacyjne badania w programach Team i Team-Tech, realizowane przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
2016-02-19, 14:03
Posłuchaj
Indywidualne wnioski składają naukowcy, których zadaniem jest tworzenie zespołów badawczych. Termin przyjmowania aplikacji do obu programów w pierwszym konkursie upływa 15 marca bieżącego roku.
Zagraniczna współpraca
Jak wyjaśnia Michał Pietras, dyrektor ds. Działalności Programowej Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, program Team ma pomóc w rozwiązywaniu problemów badawczych o znaczeniu globalnym, dlatego Fundacja liczy na sprowadzenie naukowców z zagranicy.
- W programie Team obiecujemy sobie, że zainteresujemy polskich naukowców ważnymi tematami. W przypadku programu Team jednym z wymagań jest posiadanie jednego naukowego partnera zagranicznego. Jako naukowca uważamy osoby pracujące zarówno w sektorze akademickim, jak i w sektorze przedsiębiorstw – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA

programowej Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej
Ważna jest komercjalizacja
W warunkach dotyczących uczestniczenia w drugim programie o nazwie Team -Tech, mówi się wprost o partnerze gospodarczym, który potrafi komercjalizować wyniki badań naukowych.
- Program Team-Tech ma na celu rozwój technologii, produktu bądź usługi. Dlatego wnioskodawcą powinien być naukowiec, który ma doświadczenie we współpracy z przemysłem – wyjaśnia gość.
Duża pula pieniędzy
Jak podkreśla Michał Pietras na realizację przedsięwzięć udało się wyasygnować dużą kwotę.
REKLAMA
- Programy mogą trwać długo, wydatki w ramach projektów mogą być ponoszone nawet do roku 2023. Konkursy zaś będą rozstrzygane w najbliższych 4 latach. Całość środków na oba programy jest taka sama. W obu programach pozyskaliśmy ponad 205 mln zł w całości do przekazania na konkursy – deklaruje rozmówca.
Europejskie zarobki
W skład zespołów, które będą realizowały konkretne projekty wejdą młodzi ludzie z już zdobytymi doktorskimi stopniami naukowymi, a także doktoranci i studenci, gotowi do realizacji rozmaitych wyzwań gospodarczych. Sugerowana wysokość finansowania jednego projektu w pierwszych trzech latach wynosi 3,5 mln złotych. Przewidywany jest pewien wkład własny. Młodzi naukowcy mogą liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenie.
- W obecnej sytuacji konkurencyjnej należy zaproponować uczestnikom stawki porównywalne z jakimś standardem europejskim. Oparliśmy się na programie bardzo powszechnym we wszystkich krajach Marie Skłodowska-Curie Actions. Przekładając to na nasze dokumentacje konkursowe rekomendujemy, żeby wnioskodawcy opierali się na tych stawkach. W przypadku młodego doktora wynagrodzenie miesięczne może wynosić aż do 15 tys. brutto z wszystkimi kosztami zatrudnienia. W przypadku doktoranta 9 tys. brutto ze wszystkimi kosztami zatrudnienia. W przypadku studentów to może być zatrudnienie bądź stypendium – wylicza ekspert.
W ramach tego samego finansowania z funduszy strukturalnych Fundacja otwiera jeszcze dwa konkursy o nazwach First Team i Homing. Obydwa obliczone są na sprowadzenie do Polski młodych naukowców z zagranicy, w tym tych z polskimi korzeniami.
REKLAMA
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA