Nowe przepisy ustawy antylichwiarskiej. Co się zmieni?
Dziś w życie wchodzą kluczowe ustalenia tzw. ustawy antylichwiarskiej. Nowe przepisy mają ograniczyć "samowolkę" firm pożyczkowych w zakresie kosztów pożyczek i zwiększyć bezpieczeństwo pożyczających.
2016-03-11, 11:35
Posłuchaj
Od dziś pozaodsetkowe koszty są ograniczone do 25 proc. kwoty pożyczki i 30 proc. za każdy rok umowy, a wszystkie opłaty łącznie nie mogą przekroczyć równowartości wypłaconej sumy. Ustawa nie wprowadza jednak rejestru firm pożyczkowych, o co zabiegała część podmiotów na rynku.
Bezpieczeństwo transakcji i konsumentów
- Najbardziej interesowało nas, by stworzyć quasi licencję, czyli rejestr firm pożyczkowych - miejsce, w którym można by rozpoznać firmę działającą na takich zasadach, jak nakazuje ustawa. Chcieliśmy, żeby taki rejestr znalazł się w Ministerstwie Gospodarki, które stałoby się również naszym nadzorcą, by znalazła się tam opłata licencyjna finansująca wspomniany rejestr. Zwiększyłoby to bezpieczeństwo nie tylko transakcji, ale i konsumentów - tłumaczy Loukas Notopoulos, prezes Vivus Finance.
Większa transparentność i legitymizacja branży
Takiego spisu firm pożyczkowych nie udało się jednak wprowadzić do ustawy, pojawiły się za to inne istotne zapisy. - Jedną z interesujących i ważnych rzeczy, które wprowadza ustawa, jest wymiana informacji pomiędzy firmami pożyczkowymi i dużymi instytucjami finansowymi, czyli bankami. Dzięki ustawie wspomniane instytucje będą mogły wymieniać się nie tylko informacjami kredytowymi, ale również tymi związanymi z ogólnym bezpieczeństwem transakcji - mówi ekspert. - Wydaje mi się, że ustawa zwiększy transparentność transakcji na rynku finansowym i wprowadzi pewną legitymizację branży. Tak jak podatek bankowy, który zwiększa jej nobliwość - ocenia.
REKLAMA
Część znowelizowanych przepisów ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 11 października 2015 r. Za miesiąc z kolei - 11 kwietnia 2016 roku - zacznie obowiązywać przepis wprowadzający kary za prowadzenie działalności niespełniającej nowych wymogów.
Błażej Prośniewski, mk
REKLAMA