Prezydent Duda: w relacjach z Azerbejdżanem drzemie niewykorzystany potencjał
W naszych relacjach gospodarczych z Azerbejdżanem drzemie niewykorzystany potencjał - mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek Polsko-Azerbejdżańskie Forum Biznesowe.
2017-06-27, 18:15
Posłuchaj
Szansą na jej rozwój ma być pięć polsko-azerbejdżańskich porozumień w zakresie obronności, transportu i energetyki (IAR)
Dodaj do playlisty
Azerbejdżan jest ważnym partnerem Polski w rejonie Kaukazu, powiedział w czasie Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego prezydent Andrzej Duda. Mówił o konieczności bliżej współpracy gospodarczej między naszymi krajami. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew przebywa z oficjalną wizytą w Polsce.
Obroty handlowe między naszymi krajami w ubiegłym roku wyniosły 100 milionów dolarów. W opinii prezydentów Polski i Azerbejdżanu to zdecydowanie za mało. Prezydent Andrzej Duda mówił, że w naszych relacjach gospodarczych drzemie niewykorzystany potencjał. Wyraził nadzieję, że to się zmieni. Podkreślał, że nasze kraje mogą odegrać ważną rolę w projekcie rewitalizacji nowego Jedwabnego Szlaku.
- W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera współpraca transportowa, dostrzegamy położenie Azerbejdżanu na ważnych szlakach transportowych łączących Europę z Azją - powiedział prezydent. Podkreślił, że tym bardziej cieszy fakt niedawnego zawarcia porozumienia w sprawie projektu korytarza południe-zachód podpisanego przez przedstawicieli kolei państwowych z Polski, Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy i Iranu.
Prezydent Ilham Alijew podkreślił, że Azerbejdżan od wielu lat inwestuje w infrastrukturę transportową, i to zarówno kolejową, drogową, jak i lotniczą. Duże nadzieje wiąże z projektem południowego korytarza gazowego. - Południowy korytarz gazowy to inwestycja zainicjowana przez Azerbejdżan kilka lat temu, jej wartość to 40 miliardów dolarów - powiedział Alijew. Zaznaczył, że Azerbejdżan potrzebuje dwóch, trzech lat na jego dokończenie.
REKLAMA
Prezydent Alijew z uznaniem mówił o potencjale gospodarczym naszego kraju. Podkreślał, ze Azerbejdżan to dobre miejsce dla zagranicznych inwestorów. Zaprosił do inwestowania także polskie firmy.
Nowe perspektywy współpracy z Azerbejdżanem
We wtorek w trakcie wizyty prezydent Alijewa podpisano wspólną deklarację w sprawie mapy drogowej, dotyczącej strategii partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską i Azerbejdżanem. Przedstawiciele rządów obu państw podpisali także umowy dwustronne, m.in. o współpracy w dziedzinie: obronności, energetyki, transportu i infrastruktury transportowej.
Prezydent Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Alijewem wyraził zadowolenie z podpisania tych dokumentów. Jak mówił, ich podpisanie to krok do intensyfikacji współpracy przede wszystkim gospodarczej, ale także naukowej i politycznej. - Potencjał gospodarczy naszych krajów jest bardzo duży i ta obustronna wymiana handlowa, która dzisiaj jest gdzieś na poziomie 100 mln dol. rocznie, w stosunku do potencjalnych możliwości jest bardzo skromna - zaznaczył.
REKLAMA
Duda dziękował też prezydentowi Alijewowi za poparcie dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Dziękuję też za wszystkie pozytywne głosy o naszym kraju, bo to one prowadziły do tego, że osiągnęliśmy znakomity wynik, to znaczy poparcie ze strony 190 krajów w ONZ. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni, to bardzo silny mandat do uczestnictwa przez dwa lata - 2018-2019 - w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - zaznaczył. Jego zdaniem, to pokazuje silną pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Jak dodał, w trakcie spotkania prosił prezydenta Azerbejdżanu o poparcie dla kandydatury Łodzi do organizacji wystawy EXPO 2022 roku. - Mam nadzieję, że będzie poparcie ze strony pana prezydenta i ze strony Azerbejdżanu dla pięknego polskiego miasta - Łodzi - zaznaczył polski prezydent.
Rozmowy były "bardzo dobre"
Prezydent Duda ocenił, że rozmowy z prezydentem Alijewem były "bardzo dobre". Jak relacjonował, rozmowy dotyczyły m.in. rozwoju wzajemnych kontaktów, a także sytuacji międzynarodowej, m.in. na Ukrainie i zbliżającej się wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Warszawie. "Cieszę się, że prezydent Azerbejdżanu ma - w najważniejszych kwestiach strategicznych - pogląd zbieżny z tym, jaki ja mam" - podkreślił.
- Dziękuję za wspólne spojrzenie na kwestie relacji pomiędzy Europą, a Azją, z punktu widzenia gospodarczego, rozwoju połączeń infrastrukturalnych. Bardzo mnie cieszy, że jest szansa na to, żebyśmy zrealizowali bezpośrednie, sprawne połączenie kolejowe pomiędzy Azerbejdżanem a Polską, przez Gruzję i Ukrainę. To niezwykle ważne, bo daje szansę włączenia się tego korytarza transportowego w inicjatywę „Jednego Pasa, Jednego Szlaku”, a więc rozwój połączenia Europa-Chiny, ale też jeśli chodzi o rozwój połączeń z Indiami - mówił prezydent Duda.
Projekt "Jednego Pasa i Jednego Szlaku" oznacza sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą - największym partnerem handlowym Pekinu.
Prezydent Duda wyraził także nadzieję, że oba kraje wrócą do ścisłej współpracy w dziedzinie energetyki, jaka była realizowana za czasów, kiedy prezydentem był Lech Kaczyński.
Kluczowe są energetyka i transport
Prezydent Azerbejdżanu ocenił, że wymiana handlowa z Polską nie jest satysfakcjonująca. Podkreślał konieczność wzmacniania współpracy w zakresie m.in. energetyki i transportu.
Prezydent Alijew zauważył, że w podpisanej we wtorek wspólnej deklaracji dotyczącej strategii partnerstwa i współpracy gospodarczej, jest mowa m.in. o konflikcie azersko-ormiańskim o Górski Karabach. - Deklaracja stwierdza, że ten konflikt powinien zostać rozwiązany z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej naszego kraju, a także zgodnie z rezolucjami przyjętymi przez ONZ. I bardzo dziękuję, panie prezydencie, za ten bardzo jasny punkt widzenia wyrażony przez Polskę - podkreślił Alijew, zwracając się do swego polskiego odpowiednika.
abo
REKLAMA
REKLAMA