Polska stawia na tworzenie magazynów energii

Ze wzrostem zamożności obywateli rośnie popyt na energię elektryczną. Dzięki nowym technologiom, odnawialnym źródłom energii można jej produkować znacznie więcej niż obecnie. Wyzwaniem jest jej magazynowanie.

2017-10-30, 10:26

Polska stawia na tworzenie magazynów energii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/tonton

Posłuchaj

O wyzwaniach stojących przed rynkiem energetycznym w radiowej Jedynce (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Nie tylko zresztą dla Polski, ale w ogóle dla świata, który zmierza w kierunku elektromobilności. Między innymi nad tym debatowano na II Międzynarodowym Kongresie Magazynowania Energii w Warszawie.

Kluczowa jest skala

Potrafimy już magazynować energię ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce czy wiatr, ale nie na dużą skalę.

- Nie umiemy robić bardzo dużych magazynów energii, mam na myśli takie którymi można się posługiwać prowadząc ruch do systemu energetycznego i regulując ten ruch tak jak to czyni operator systemu przesyłowego - mówi Edward Słoma z Ministerstwa Energii.

Różne technologie

Elektromobilność to też rodzaj magazynowania energii.

- Tylko, że energię trzeba też pozyskać. Bilansujemy zdolności wytwórcze wszystkich źródeł energii jak również możliwości magazynowania nadwyżek energii po to, aby samochody elektryczne wykorzystywały tę energię w sposób bardziej efektywny, a jednocześnie, żebyśmy zmniejszyli poziom smogu - dodaje Edward Słoma.

Henryk Majchrzak prezes Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej mówi, że dziś już dyskusja nie dotyczy czy, ale jak stać się uczestnikiem tego procesu, bo magazyny energii stają się coraz bardziej dostępne. Samochody elektryczne ciągle zwiększają swój zasięg, a technologia magazynowanie energii zacznie się przenosić do gospodarstw domowych.

- Mamy coraz więcej instalacji fotowoltaicznych w domowych gospodarstwach, one świetnie współpracują z magazynami. W ciągu dnia mamy nadwyżkę energii z ogniw fotowoltaicznych, bo jesteśmy w pracy, a świeci słońce. Potem zmagazynowaną energie można wykorzystać w okresie szczytów obniżeń, kiedy energia jest najdroższa. Niestety na razie nie jest w pełni odzwierciedlona relacja między ceną a wartością energii. To się zmieni i zaraz stanie się rzeczywistością, te magazyny mają temu służyć – podkreśla gość.

Kluczowe są koszty

Rozwój technologii magazynowania połączony z odnawialnymi źródłami energii może stanowić realna perspektywę dla dotychczasowych rozwiązań.


- Rozwijając nowe źródła wytwórcze jako cel nadrzędny powinniśmy mieć bezpieczeństwo, jednak również powinniśmy widzieć koszt wytworzenia. Od tych kosztów będzie zależeć jak szybko będzie się rozwijać nasza gospodarka, w tym kontekście ważne są dostępne technologie magazynowania - dodaje Majchrzak.

Niezbędne są zmiany z prawie

Jeśli chodzi o rozwiązania prawne, to sporo brakuje.

- Powinniśmy zmierzać do tego, by organizować aukcje na określone systemy do magazynowania energii. Nie tylko w części bilansowania mocy jako takiej, ale również w zakresie świadczenia szeroko rozumianych usług systemowych. Wchodzimy w nowy okres rozwoju technologicznego, to naturalnie będzie wymuszać presje na dostosowywanie prawa - przyznaje Majchrzak.

Technologia będzie zawsze będzie wyprzedzać regulacje prawne. Ważne, by za nią podążały – dodaje.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

Wróć do strony głównej