Jak poprawić gospodarowanie odpadami w Polsce?
Według raportu Instytutu Innowacyjna Gospodarka od 2004 roku ilość odpadów w Unii Europejskiej zmniejszyła się o ponad 2%, a w Polsce wzrosła o przeszło 30. Wzrost społeczno-gospodarczy zawdzięczamy w dużej mierze zwiększonemu zużyciu surowców, a nie ich efektywniejszemu wykorzystywaniu. Tymczasem Europa zmierza w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Czy Polska pójdzie za tym trendem?
2018-04-09, 11:00
Posłuchaj
Agnieszka Sznyk uważa, że nasz kraj powinien powoli zmierzać w kierunku cyrkularnego modelu gospodarki, tak, by ponownie wykorzystywać surowce wtórne i produkować jak najmniej odpadów, zamykając obieg dóbr.
Sporo do poprawy
Na razie jednak Polska jest na piątej, niechlubnej pozycji pod względem ilości marnowanego jedzenia. Autor raportu w tej sprawie, przygotowanego przez Instytut Innowacyjna Gospodarka Hubert Bukowski podkreśla, że sytuację mogłoby poprawić lepsze oznakowanie produktów, ale też wprowadzenie na przykład nakazu pakowania niespożytej żywności w restauracjach czy opłaty za recykling opakowania.
Innym celem powinno być zmniejszenie ilości opakowań i odpadów. Tu jednak problemem jest niska świadomość społeczna.
- 80 procent konsumentów uważa, że nasz kraj generuje za dużo odpadów, ale jedynie 33 procent uczestników badania uważa, że ich gospodarstwo domowe generuje zbyt dużą ilość odpadów - wskazuje Hubert Bukowski.
REKLAMA
Jeśli chodzi z kolei o recykling elektroodpadów, to Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej.
Obieg zamknięty pomoże?
Odpowiedzią może być gospodarka cyrkularna. Według Agnieszki Sznyk należy ją budować od podstaw, zaczynając od zmiany ludzkich przyzwyczajeń. Chodzi na przykład na przywyczajenie ludzi do współdzielenia czy współużytkowania pewnych dóbr.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA