Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Co dalej ze stopami procentowymi?
Dziś początek dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Niespodzianki nie będzie - Rada pozostawi stopy na obecnym poziomie. Wedle dotychczasowego przekazu, obecny poziom stóp procentowych sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki.
2018-07-10, 08:39
Posłuchaj
Odwrotnie dzieje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie stopy procentowe są sukcesywnie podwyższane przy poprawiającej się kondycji amerykańskiej gospodarki.
- Sytuacja obu gospodarek i polityka monetarna obu banków centralnych bardzo się jednak różnią - mówi Bartosz Sawicki kierownik departamentu analiz w TMS Brokers. Jak przypomina, amerykański kryzys z lat 2007-2009 ustawił politykę monetarną na kolejne lata. Co ważne, amerykańskie władze nie tylko zdecydowały się operować stopami procentowymi, tak jak to robi RPP, ale też sięgnęły po środki niekonwencjonalne, takie jak wielkoskalowy skup aktywów, np. na rynku nieruchomości.
Za granicą stopy w górę
Teraz w Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia nie z zacieśnianiem polityki monetarnej, ale z jej normalizacją - mówi Sawicki.
Stopy podnoszone są też m.in. w Czechach. Analityk zwraca jednak uwagę, że wcześniej Czesi obniżyli stopy procentowe do zera i teraz - gdy sytuacja gospodarcza się poprawiła - podnoszą je. Tymczasem u nas Rada Polityki Pieniężnej nie posunęła się tak daleko w luzowaniu polityki monetarnej i teraz nie musi pilnie podnosić stóp procentowych.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Karolina Mózgowiec, md
REKLAMA