Nie tylko luka VAT. Unikanie CIT-u poważnym problemem

O luce w podatku VAT słyszeli już chyba wszyscy, ale to nie jedyny rodzaj podatku, który może spędzać sen z powiek ministrowi finansów. Równie duże środki nie trafiają do budżetu z tytułu CIT-u. Mowa jest nawet o kilkudziesięciu miliardach złotych rocznie. O tym, czym jest CIT i o tym, dlaczego tak trudno jest walczyć z tym procederem, Błażej Prośniewski rozmawiał z profesorem Dominikiem Gajewskim z Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH.

2018-07-10, 09:51

Nie tylko luka VAT. Unikanie CIT-u poważnym problemem
Zmiany podatkowe . Foto: shutterstock

Posłuchaj

Z profesorem Dominikiem Gajewskim rozmawia Błażej Prośniewski (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Ekonomista wyjaśnił, że CIT jest to podatek dochodowy od osób prawnych, czyli jest płacony przez duże podmioty gospodarcze, jak spółki akcyjne czy kapitałowe oraz podatkowe grupy kapitałowe. Nowością jest to, że CIT-em objęta została także spółka komandytowo-akcyjna, która wcześniej płaciła podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ucieczka do podatkowego raju

Dominik Gajewski wyjaśnia, że w tym podatku mamy dwie stawki - podstawową, 19-procentową, i obniżoną 15-procentową. Jego zdaniem zjawisko unikania opodatkowania CIT bierze się stąd, że duże podmioty gospodarcze działają transgranicznie i mają swoje filie np. w rajach podatkowych. Wówczas często zysk wypracowany w Polsce jest transferowany do kraju, gdzie stawka podatkowa CIT jest znacznie niższa.

- Stąd zysk, który u nas powinien być opodatkowany 19-procentową stawką, jest opodatkowany dużo niżej albo w ogóle - dodaje.

Trudna walka z unikaniem opodatkowania

Profesor Dominik Gajewski podkreśla, że w odróżnieniu od walki z luką VAT, walka z luką CIT jest trudniejsza. To dlatego, że takie transfery zysków są często "niewidoczne" dla organów skarbowych. Ekspert wskazuje, że duże firmy często korzystają ze skomplikowanych instrumentów ekonomicznych, ale też z fachowej pomocy doradców, zajmujących się tzw. optymalizacją podatkową.

REKLAMA

- Mówi się o bardzo różnych lukach podatków CIT. W 2014 roku Komisja Europejska wyliczyła, że jest to 46 miliardów złotych, ale są też mniejsze szacunki, mówiące o luce w granicach 28-30 miliardów złotych. Tak czy siak widać, że ta luka jest bardzo poważna - mówi ekonomista.

Na pocieszenie można dodać, że dochody budżetowe z tytułu podatku CIT. Według danych Ministerstwa Finansów, w okresie styczeń maj tego roku były one wyższe o 16 procent w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Błażej Prośniewski, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej