RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian
Stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie, postanowiła Rada Polityki Pieniężnej. Jest to decyzja zgodna z prognozami ekonomistów. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów i lokat w złotych się nie zmieni.
2018-07-11, 13:55
Posłuchaj
Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.
Ostatnia zmiana stóp 3 lata temu
RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.
Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.
Ekonomiści – stopy nie ulegną zmianie jeszcze przez kilka kwartałów
Ekonomiści uważali, że stopy procentowe nie ulegną zmianie. Przypomnijmy, obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 1,5 procent.
REKLAMA
Ekonomista Banku Zachodniego WBK Grzegorz Ogonek mówił, że Rada stóp nie zmieni, bo nie wymaga tego sytuacja gospodarcza.
Grzegorz Ogonek dodawał, że stopy procentowe nie zmienią się jeszcze co najmniej przez kilka kwartałów.
Analitycy mBank: stopy bez zmian
Stopy procentowe zostaną utrzymane bez zmian - stopa referencyjna będzie w dalszym ciągu wynosić 1,5%, uważali również analitycy mBanku.
Jak czytaliśmy w ich porannym komentarzu, komunikat po posiedzeniu czekają niewielkie modyfikacje, spójne z danymi napływającymi przez ostatnie tygodnie, a retoryka RPP będzie uderzać w znane wszystkim gołębie tony.
REKLAMA
Pytania o inflację
Podczas tego posiedzenia członkowie Rady zapoznają się z najnowszym raportem NBP o inflacji i wzroście gospodarczym. To jeden z ważniejszych dokumentów, na podstawie których Rada określa wysokość stóp procentowych.
Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 procent. Tymczasem wskaźnik inflacji w Polsce od miesięcy utrzymuje się poniżej poziomu 2 procent.
Najciekawsza – najnowsza projekcja inflacji
Analitycy z mBanku zwracali uwagę, że notencjalnie najciekawszym aspektem lipcowego posiedzenia będzie najnowsza projekcja inflacyjna RPP – czekają ją bowiem spore zmiany w stosunku do wersji marcowej.
Pozytywnie zaskoczyło podniesienie prognozy wzrostu PKB na ten rok
Po pierwsze, zaskoczenia in plus w danych za ostatnie miesiące podniosą ścieżkę PKB na ten rok, w niektórych kwartałach nawet o 0,5 pkt. proc. – prognozowany średnioroczny wzrost w tym roku dobije prawdopodobnie do 4,5% r/r. Ogólny jej kształt pozostanie przy tym bez zmian – na koniec horyzontu prognozy wzrost PKB przetnie się z potencjalnym.
REKLAMA
Po drugie, podwyżka prognoz PKB oznacza szybsze domknięcie luki popytowej (a w tym przypadku – większą przewagę PKB nad PKB potencjalnym) i, ceteris paribus, wyższą inflację bazową.
Inflacja tuż powyżej celu
Po trzecie, ścieżka inflacji będzie musiała być dostosowana do danych z ostatnich miesięcy, co oznacza wyższy wkład nośników energii (ropa naftowa jest o ok. 30% droższa niż zakładała to marcowa projekcja), ale i niższą inflację bazową w krótkim okresie (w II kwartale prognozy NBP rozminęły się z rzeczywistością o 0,8 pkt. proc.!).
Oznacza to naszym zdaniem, że prognoza inflacji na 2018 r. zostanie obniżona, ale jej ścieżka w kolejnych latach będzie bardziej stroma, szybciej dochodząc do celu.
Wreszcie, inflacja najpewniej ustabilizuje się na koniec horyzontu prognozy tuż powyżej celu, podobnie jak w projekcji marcowej, czytamy w komentarzu mBanku.
REKLAMA
przed nami bardziej jastrzębia retoryka RPP
Summa summarum, niezmienionej retoryce RPP będzie towarzyszyć nieco bardziej jastrzębia projekcja NBP, która jednak zostanie przez jej członków uznana za spójną ze scenariuszem stabilizacji stóp procentowych w kolejnych kwartałach.
"Tym niemniej, podtrzymujemy opinię, że RPP nie może już brzmieć bardziej gołębio. To powinno stabilizować oczekiwania dotyczące początku zacieśnienia monetarnego w Polsce na końcówce 2019 r. Rynki będą również funkcjonować w paradygmacie wiążącym podwyżki stóp proc. w Polsce z analogicznymi ruchami ze strony EBC, choć taki rozwój sytuacji wcale nie jest naszym zdaniem pewny" czytamy w komentarzu mBanku.
NRG, IAR, jk
REKLAMA