Rząd przyjął ustawę antylichwiarską. Będą limity dla "chwilówek" i rat, wprowadza zakaz zastawu mieszkania pod pożyczkę

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej, zakładający karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat za żądanie dodatkowo dwukrotnie wyższych niż maksymalne kosztów wynikających z umowy pożyczki. Ustawa określa też maksymalne odsetki i koszty tzw. chwilówek oraz rat, zakazuje stosowania zastawu na mieszkaniach za pożyczkę.

2019-06-18, 19:53

Rząd przyjął ustawę antylichwiarską. Będą limity dla "chwilówek" i rat, wprowadza zakaz zastawu mieszkania pod pożyczkę

Posłuchaj

Rząd przyjął dziś projekt ustawy zwanej antylichwiarską. Ustawa ma uregulować rynek kredytowy, zwłaszcza przepisy dotyczące kredytów krótkoterminowych, tak zwanych chwilówek./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

- To usuwanie pułapek zastawianych na nieświadomych obywateli - mówił we wtorek o projekcie ustawy antylichwiarskiej premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, projekt ma zapobiegać nadużywaniu silnej pozycji przez firmy pożyczkowe wobec "słabszych obywateli".

Ustawa ma zapobiegać nadużywaniu pozycji przez firmy pożyczkowe

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier przekonywał, że projekt ten ma zapobiegać "nadużywaniu silnej pozycji firm pożyczkowych, kredytowych wobec słabszych konsumentów, słabszych obywateli po prostu". Jak dodał, bardzo często są to seniorzy i emeryci.

- Ale nie tylko, to są ludzie, których bieżące potrzeby są wykorzystywane do tego, żeby narzucać różnego rodzaju opłaty i odsetki, których inaczej nie da się określić niż drakońskie - mówił Mateusz Morawiecki. Wskazywał też na przypadki, w których ofiarą nieuczciwych pożyczkodawców padają "ludzie niepoinformowani, niedoinformowani". - Chcemy narzucić pewne rygory, które mają zapobiegać tego typu sytuacjom - mówił.

Ustawa ma określić maksymalne stawki odsetek i kosztów

- Ta ustawa to jest usuwanie pułapek zastawianych bardzo często na obywateli, nieświadomych tego, w jakiego typu relację kredytobiorca-kredytodawca wchodzą, i dlatego ten łączny pułap odsetek na poziomie obowiązującym ustawowo, ale także kosztów pozaodsetkowych - wskazywał premier. Dodał, że teraz pożyczki są wyliczane na podstawie najrozmaitszych zasad.

- To wszystko, zgodnie z propozycją ministra Zbigniewa Ziobro, zostanie zmniejszone, ograniczone do pewnego rocznego pułapu oscylującego wokół 50-60 proc. - dodał szef rządu.

Ustawa ogranicza możliwość egzekwowania wyższych kosztów pożyczek

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaznaczył, że projekt ustawy antylichwiarskiej zakłada bardzo daleko idącą zmianę, jako że "w sposób konsekwentny ogranicza możliwość egzekwowania wyższych kosztów pożyczek niż te, które zostały bardzo precyzyjnie zapisane w tekście tejże ustawy".

REKLAMA

Kara więzienia za żądanie podwyższonych opłat za pożyczkę

Projekt przewiduje karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat dla każdego, kto "w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne wynikające m.in. z umowy pożyczki, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda od niej zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna".

Dla rat i "chwilówek" limit opłat wynosi 45 proc. rocznie

Limitem 45 proc. w skali roku mają być objęte umowy zakupów ratalnych, a także tzw. chwilówek.

Limity jeszcze niższe przy krótszych terminach pożyczek

Limity będą jeszcze niższe w razie krótszych terminów - dla półrocznych rat dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 proc., a przy chwilówce na miesiąc limit ma wynieść 22 proc.

Limity dla dodatkowych opłat przy umowach cywilnoprawnych

Limit dodatkowych opłat ma zostać wprowadzony także dla pożyczek udzielanych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Ma wtedy wynosić 25 proc. Maksymalny limit dodatkowych opłat w przypadku zakupów ratalnych zostanie ustalony na 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Przy rozłożeniu rat na 6 miesięcy dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 proc.

REKLAMA

Resort sprawiedliwości poinformował też, że zgodnie z proponowanymi przepisami zabezpieczenie pożyczek nie będzie mogło przekraczać wysokości pożyczonej kwoty powiększonej maksymalnie o 45 proc.

Ustawa zabrania przepisywania mieszkania jako zabezpieczenia pożyczki

Oprócz tego niedopuszczalne będzie żądanie przenoszenia własności nieruchomości na zabezpieczenie zaciągniętych zobowiązań. Wyeliminowana też zostanie możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej z mieszkania, jeżeli wysokość zadłużenia nie przekracza 5 proc. wartości domu lub lokalu.

Ustawa "nie do obejścia"

- Tak ustawa jest skonstruowana, by nie można jej było w żaden sposób obejść. To, co dziś obowiązuje, tak naprawdę nadaje się do takiej metafory durszlaka, przez który przecieka pieniądz, wyciągany w sposób zręczny przez lichwiarzy i firmy pożyczkowe od polskich obywateli - ocenił na konferencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Umowy pożyczkowe przewidujące wyższe zobowiązania - z mocy prawa nieważne

Podkreślił, że umowy pożyczkowe, które będą związane z wyższymi obciążeniami niż te, na które pozwala ustawa, będą z mocy prawa nieważne.

REKLAMA

Dla zobrazowania procederu lichwy minister Zbigniew Ziobro podał przykład niedawnej skargi, którą skierował do Sądu Najwyższego. Sprawa dotyczyła osoby, która zaciągnęła 15 tys. zł pożyczki i musiała rocznie płacić 730 proc. kosztów, a pożyczka przerodziła się w należność wynoszącą ponad milion złotych.

Wicepremier Jacek Sasin poinformował we wtorek na antenie radiowej Jedynki, że projekt ustawy zostanie niezwłocznie skierowany do Sejmu, żeby jeszcze w lipcu parlament mógł ją przyjąć.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej