GDDKiA pomoże przy budowie infrastruktury wokół CPK. Umowa podpisana

Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie współpracować z Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad przy budowie dojazdów do Portu Lotniczego Solidarność. Przedstawiciele zarządu spółki odpowiedzialnej za budowę CKP zapowiadają, że drogowcy będą współpracować z kolejarzami przy budowie połączeń komunikacyjnych.

2020-03-13, 07:45

GDDKiA pomoże przy budowie infrastruktury wokół CPK. Umowa podpisana
Sejm przyjął zmiany w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, na inwestycje trafi dodatkowe 2 mld zł.Foto: Stockr/Shutterstock.com

Porozumienie w tej sprawie podpisano w środę.

Szef spółki zarządzającej budową CPK Mikołaj Wild powiedział, że około 50 procent pasażerów będzie dojeżdżać na nowe lotnisko samochodem bądź autobusem. W związku z tym konieczna jest modernizacja dróg i wytyczenie nowych dojazdów. W planach jest poszerzenie autostrady A2 na odcinku z Warszawy do Łodzi. Po modernizacji będzie miała po cztery pasy w każdym kierunku od węzła Konotopa do Pruszkowa, natomiast od Węzła Konotopa do portu lotniczego w Baranowie po trzy pasy ruchu w każdym kierunku.

Nowe korytarze transportowe

Mikołaj Wild zapowiedział, że w związku z budową CPK powinna też powstać nowa obwodnica Warszawy, która wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta.

Natomiast wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Marcin Horała powiedział, że w miarę możliwości kolejarze będą współpracować z drogowcami przy wytyczaniu korytarzy transportowych. Podkreślił, że w ten sposób zostanie zintegrowany nasz system transportowy. Zapewnił, że przy okazji budowy nowego lotniska wszystkie środki komunikacji ułożą się we wspólny, całościowy, adekwatny do potrzeb współczesnej Polski system transportowy, którego sercem będzie port lotniczy Solidarność.

Marcin Horała dodał, że podpisane porozumienie daje możliwość budowy wspólnych inwestycji korytarzowych tak, żeby taki korytarz, który służy drodze, służył też kolei. Zapowiedział rozpoczęcie poszukiwania takich miejsc, gdzie będzie można to zrobić.

Ścisła współpraca

W podpisanym dziś porozumieniu obie instytucje zobowiązały się do bieżącej wymiany danych oraz stałego kontaktu zespołów roboczych, które będą realizować prace planistyczne, projektowe i budowlane.

Pełniący obowiązki Generalnego dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski powiedział, że nowe lotnisko oznacza przebudowę układu komunikacyjnego w całym kraju. Chodzi między innymi o lepsze skomunikowanie autostrady A1 z autostradą A2. W planach jest też nowy przebieg trasy S10, która połączy centrum kraju z jego zachodnią częścią.

Prace przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego mają się rozpocząć w 2023 roku. Pierwszy samolot ma wystartować z CPK cztery lata później.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej