Po pandemii najważniejsze będą cyfryzacja, przemysł 4.0 i Zielony Ład
Dla polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa w ramach strategii rozwoju do roku 2030 najważniejsze będą: cyfryzacja, przemysł 4.0 i Zielony Ład - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.
2021-01-12, 14:05
Według Tomanka obecnie wydatki Polski na badania i rozwój to 1,3 proc. PKB.
Nauka i innowacje kluczowe dla postcovidowej przyszłości
- Sporo nam brakuje, ale to jest duża dynamika - ocenił i podkreślił, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o wydatki na badania i rozwój ze strony firm prywatnych, m.in. dzięki systemowi ulg podatkowych.
Powiązany Artykuł
Cyfryzacja, technologie oraz zasoby krajowe i lokalne. Na to stawia Nowa Polska Polityka Przemysłowa
Tomanek powiedział, że w najbliższej przyszłości można poszukiwać nowych narzędzi innowacyjnych, np. w ośrodkach badawczych oraz programach realizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), gdzie można poszukać nowych instrumentów pobudzania innowacyjności.
Nowa wizja gospodarki tworzona w dialogu z przedsiębiorcami
- Ramy polityki rozwojowej przedstawione przez nas to wstęp do dyskusji, którą chcemy prowadzić ze środowiskiem przedsiębiorców. Uruchamiamy obecnie bardzo intensywny dialog, aby zbudować wizję gospodarki postcovidowej w perspektywie do roku 2030 i dalej. Cyfryzacja oraz przemysł 4.0 to dość oczywiste drogi, my po prostu musimy to robić - powiedział wiceminister i zapowiedział, że prace nad nową strategią gospodarczą mają potrwać do kwietnia tego roku.
Powiązany Artykuł
Jarosław Gowin: silny przemysł musi być oparty na polskiej własności intelektualnej
Zwiększa się zasięg cyfryzacji
Jednocześnie Tomanek ocenił, że wraz z postępem cyfryzacji w gospodarce musi zmieniać się cały system edukacyjny. - Społeczeństwo dostaje coraz więcej instrumentów cyfrowych. Coraz więcej ludzi posługuje się nimi po to, aby realizować np. e-recepty czy płacić bezgotówkowo. To wszystko elementy świata cyfrowego, który staje się faktem - stwierdził.
REKLAMA
Ważna jest też polska produkcja i przemysł
Polityk podkreślił, iż obecnie celem rządu jest to, aby jak najwięcej produkcji odbywało się w Polsce i leżało w gestii polskich producentów.
- Mamy bardzo zróżnicowaną gospodarkę, możemy zaoferować Europie produkcję w różnych obszarach, przez co skrócą się łańcuchy dostaw. Oznacza to bezpieczniejsze środowisko, mniejszą emisję gazów cieplarnianych z powodu transportu - tłumaczył Robert Tomanek.
Dekarbonizacja i zielona gospodarka to priorytety
Dekarbonizacja oraz Zielony Ład to aspekty, które muszą być przez Polskę traktowane poważnie, aby rodzime przedsiębiorstwa były konkurencyjne.
Zdaniem Tomanka "Zielony Ład staje się paradygmatem Europy", a wejście Polski w łańcuch produkcyjny i technologiczny pozwalający budować zieloną gospodarkę to istotny kierunek działania np. w branży przemysłowej.
Posłuchaj
PR24/PAP/jk
REKLAMA
REKLAMA