X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tunel w Świnoujściu coraz bliżej. W czwartek koniec drążenia

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:54
Zakończenie zasadniczych prac przy drążeniu tunelu w Świnoujściu planowane jest na czwartek – poinformował szczeciński oddział GDDKiA. Maszyna TBM ma dotrzeć do komory odbiorczej.
Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin.
Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin.Foto: twitter.com/GDDKiA Szczecin

- Jutro maszyna drążąca dotrze do komory odbiorczej po stronie wyspy Wolin, co będzie oznaczało zakończenie zasadniczych prac przy drążeniu tunelu – powiedział Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Teren inwestycji – jak zapowiedziała Kancelaria Prezydenta RP – odwiedzi w czwartek prezydent Andrzej Duda.

obwodnica 1200.jpg
Program budowy stu obwodnic. Drogowcy podsumowują dotychczasowe prace

Drążenie pod dnem Świny

Do wtorku włącznie maszyna wydrążyła 1474,81 m - poinformowała Magdalena Skorupka-Kaczmarek, odpowiedzialna z ramienia magistratu w Świnoujściu za komunikację dotyczącą tunelu.

- Teraz Wyspiarka zwolni i zatrzyma się przed betonowym blokiem, gdzie przejdzie jeszcze przegląd narzędzi. Potem powoli przewierci betonowy blok i wejdzie do szybu odbiorczego – podała Skorupka-Kaczmarek.

Prowadzone są także inne prace przy inwestycji, m.in. przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu i infrastruktury drogowej po obu stronach Świny.

Wyprodukowana w Chinach i przetransportowana do Świnoujścia w częściach maszyna TBM, została zmontowana w komorze startowej na wyspie Uznam. Maszyna, nazwana później "Wyspiarką", rozpoczęła drążenie tunelu na początku marca.

Ważna inwestycja dla Świnoujścia

Według świnoujskiego magistratu będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce: 1484 m tunelu zostanie wydrążone maszyną TBM. Z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 metrów.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r.

Tunel – stała przeprawa, która połączy wyspy Uznam i Wolin, rozdzielone rzeką Świną – ma być rozwiązaniem komunikacyjnych problemów miasta. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które nie posiadają wystarczającej przepustowości, co powoduje często długi czas oczekiwania na prom, i są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne.

Świnoujście leży na kilkudziesięciu wyspach, z których zamieszkane są tylko trzy: Uznam, Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi. Żyje tu 80 proc. mieszkańców Świnoujścia.


PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Via Carpatia. Rusza budowa kolejnego odcinka trasy S19

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 11:16
Drogowcy zabierają się za budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19, która jest fragmentem międzynarodowej trasy Via Carpatia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisał właśnie kontrakt na budowę fragmentu Iskrzynia – Miejsce Piastowe na Podkarpaciu. Via Carpatia będzie międzynarodowym korytarzem północ – południe, który połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie porty powinny inwestować za granicą? To jeden z postulatów Kongresu Morskiego w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:32
"Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 8. Kongresu Morskiego. W Szczecinie eksperci będą dyskutować w ramach bloków tematycznych o portach i żegludze, edukacji, rozwoju i innowacjach, ekologii i bezpieczeństwie. Istotnym tematem debaty ma być przemysł offshore i działania na rzecz klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program budowy stu obwodnic. Drogowcy podsumowują dotychczasowe prace

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 09:56
Drogowcy podsumowali dotychczasowe prace dotyczące realizacji programu budowy stu obwodnic. Odpowiedzialna za to Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi w tej chwili intensywne prace przygotowawcze dla 78 obwodnic. Trzynaście obwodnic jest już na etapie realizacji. Dla jednej obwodnicy trwa obecnie przetarg na projekt i budowę, a dla kolejnych ośmiu szukamy wykonawców dokumentacji.
rozwiń zwiń