more_horiz
Gospodarka

Rosną ceny pszenicy durum. Susza zniszczyła zbiory w Kanadzie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 08:45
Cena pszenicy durum wzrosła o 90 proc. po tym, jak susza zniszczyła zbiory w Kanadzie, jednym z jej największych producentów. Problemy z zaopatrzeniem występują również we Włoszech, a jeden z ekspertów z branży spożywczej przewiduje, że paczka spaghetti może kosztować nawet o 50 proc. więcej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Nancy Anderson

Wysokie ceny mogą spowodować niedobory makaronu w supermarketach - powiedział Jason Bull, dyrektor firmy Eurostar Commodities, która importuje ponad 10 000 ton składników żywności każdego roku. Dodał, że skala wzrostu kosztów oznacza, że będą one musiały zostać przeniesione na konsumentów. Szacuje on, że cena 500 g paczki spaghetti w Wielkiej Brytanii może wzrosnąć o 50 proc., do 1,80 funta. Bull powiedział, że podwyżki cen makaronów mogą rozpocząć się już w przyszłym miesiącu, gdyż wyższe koszty dotarły już do bram fabryk.

- Rynek całkowicie wymknął się spod kontroli, w wyniku czego ceny surowców wzrosły o około 90 proc., a także wzrosły koszty frachtu - powiedział Bull. - Jest to tragiczna sytuacja, która dotyka wszystkich producentów semoliny i wszystkich nabywców pszenicy durum na całym świecie. Firmy kupują po rekordowo wysokich cenach.

Pszenica durum jest kluczowym składnikiem makaronu i jest mielona na semolinę w celu wytworzenia różnych produktów, w tym spaghetti, penne i makaronu.

Mintec, grupa zajmująca się danymi o towarach, powiedziała, że jej dane wskazują na rekordowo wysokie ceny pszenicy durum. Koszt kanadyjskiej pszenicy wzrósł z 414 dolarów kanadyjskich (C$) za tonę pod koniec czerwca do 780 C$ we wrześniu, co stanowi wzrost o 88 proc. Cena włoskiej pszenicy wzrosła z 305 euro do 480 euro, co stanowi wzrost o 57 proc.

Kanada jest dużym eksporterem, więc to podsyciło obawy o niedobór dostaw. Jednocześnie problemy z jakością we Włoszech oznaczają, że w tym roku Włosi będą potencjalnie bardziej polegać na imporcie. Analitycy szacują, że niska elastyczność cenowa popytu na makaron doprowadzi do wzrostu jego cen w najbliższych miesiącach.

PolskieRadio24.pl/ Guardian/ mib

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Kanada makaron