X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. Projektem nowelizacji ustawy zajmie się rząd

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 12:22
Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa zostanie dzisiaj przekazany pod obrady Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych- poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński podczas konferencji Cyber24Day w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Portrait Image Asia

Jak wyjaśnił sekretarz stanu w KPRM, najnowsza wersja projektu zakłada powołanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, który zapewni środki na inwestycje w tym obszarze i odpowiednie zarobki dla ekspertów w polskich służbach, ministerstwach i instytucjach. Ma to powstrzymać odpływ specjalistów do prywatnych firm i za granicę.

- Cieszę się, że udało się stworzyć takie przepisy i mam nadzieję, że projekt szybko powędruje do Sejmu. Liczę na to, że wsparcie dla tych działań będzie ze wszystkich stron sceny politycznej - mówił Janusz Cieszyński.

Posłuchaj
00:25 c1.mp3 Janusz Cieszyński: projekt przewiduje powołanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa (IAR)

Podejrzane firmy pod lupą państwa

Minister Cieszyński wyjaśnił, że w najnowszym projekcie zapisy dotyczące tak zwanych "dostawców wysokiego ryzyka" pozostały praktycznie niezmienione. Chodzi o możliwość zablokowania przez ministra właściwego ds. informatyzacji wykorzystywania sprzętu lub oprogramowania firmy, które stanowi poważne zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa, między innymi w podmiotach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa czy przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych.

shutt squid game 1200.jpg
''Squid Game'' i transfer danych w internecie. Kto za to wszystko zapłaci?

- Idziemy tą samą ścieżką, która była wcześniej zaprezentowana, czyli zależy nam na tym, żeby eksperci byli w stanie oceniać pewne technologie pod kątem bezpieczeństwa w sieciach telekomunikacyjnych i innej infrastrukturze krytycznej - powiedział sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński.

Posłuchaj
00:13 c2.mp3 Janusz Cieszyński o dostawcach wysokiego ryzyka (IAR)

Budowa sieci 5G w Polsce

Nowelizacja ustawy o KSC ma także przyspieszyć pracę nad budową spółki "Polskie 5G" przez skarb państwa (poprzez spółkę Exatel) i czterech komercyjnych operatorów telekomunikacyjnych. Celem przedsięwzięcia jest pokrycie całego kraju zasięgiem sieci piątej generacji i obniżenie kosztów.

Posłuchaj
00:18 c3.mp3 Janusz Cieszyński: nowelizacja ma wesprzeć rozwój polskiego 5G (IAR)
 

- Wiemy, że w związku z memorandum, które zostało podpisane dwa lata temu pewne prace już się toczyły, natomiast w mojej ocenie dwa lata na porozumienie się w ramach biznesu to jest bardzo dużo i chcemy ten proces odrobinę zdynamizować - dodał Janusz Cieszyński.

Udziałowcy spółki "Polskie 5G" mają wybudować infrastrukturę techniczną zapewniającą pokrycie całego kraju. Do tego celu zostanie wykorzystana pasmo 700 MHz. Jego część będzie wykorzystana między innymi na potrzeby wojska i służb ratunkowych.


Posłuchaj
05:21 Adam Rafalski z biura Rzecznika Finansowego mówi o "Dniu Bezpiecznego Komputera" ( Justyna Golonko PR1) Adam Rafalski z biura Rzecznika Finansowego mówi o "Dniu Bezpiecznego Komputera" ( Justyna Golonko PR1)

 

PolskieRadio24.pl, IAR, md


Czytaj także

Polski wniosek odniósł skutek. UE potępia Rosję za ataki cybernetyczne

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 14:07
Unia Europejska potępiła Rosję za przeprowadzanie ataków cybernetycznych i ingerowanie w procesy demokratyczne w państwach członkowskich. Na wniosek Polski oświadczenie w tej sprawie opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w imieniu europejskich stolic. Wezwał władze w Moskwie do przestrzegania norm odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spis powszechny zakończony, a oszuści dalej działają. Eksperci ostrzegają przed metodą "na rachmistrza"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:13
Oszuści nie porzucili metody "na rachmistrza" i nawet po zakończeniu Narodowego Spisu Powszechnego starają się wyłudzić w ten sposób dane osobowe. Pytają m.in. o zarobki, dane z dowodu osobistego czy konta bankowego - przestrzegają eksperci serwisu ChronPESEL.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe dowody osobiste. "Kolejny krok ułatwiający życie"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:34
– Chodzi przede wszystkim o to, żeby próba wykorzystania tego dokumentu, w wyniku kradzieży czy próby podrobienia, była nieskuteczna. Jednostka dysponująca czytnikiem biometrycznym, czyli np. instytucje finansowe takie jak banki, a także urzędy będą w stanie natychmiast stwierdzić autentyczność dokumentu tożsamości – przekonuje ekspert do spraw bezpieczeństwa informacji inż. Igor Protasowicki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
rozwiń zwiń