W Hiszpanii brakuje rąk do pracy. Rząd ułatwia znalezienie zatrudnienia obokrajowcom
Hiszpania planuje złagodzić przepisy dotyczące pozwoleń na pracę dla obcokrajowców, aby rozwiązać problem niedoboru pracowników w takich branżach jak turystyka i budownictwo, który zagraża ożywieniu gospodarczemu.
2022-06-06, 07:00
Rząd zamierza przyznać więcej wiz tymczasowych dla sektorów, które potrzebują pracowników - powiedział dziennikarzom Jose Luis Escriva - minister ds. ubezpieczeń społecznych i migracji.
- Oceniamy różne aspekty prawa migracyjnego i sprawdzamy, gdzie można je poprawić, aby rozwiązać problem wąskich gardeł na hiszpańskim rynku pracy - dodał.
Brakuje rąk do pracy
Niedobór siły roboczej odnotowano w turystyce, rolnictwie, budownictwie i przemyśle technologicznym. Rząd planuje zezwolić około 50 000 studentów spoza UE na łączenie studiów z pracą. Ułatwi również dostęp do pozwoleń na pracę tym osobom, które mogą wykazać wcześniejsze związki z Hiszpanią poprzez rodzinę, miejsce zamieszkania lub co najmniej dwuletnią pracę, nawet jeśli była ona nieformalna.
W projekcie reformy wymieniono, że najpilniejsze oferty pracy dotyczą telemarketerów, przedstawicieli handlowych, kierowców samochodów dostawczych i programistów. Hiszpańska branża turystyczna odnotowała znaczne ożywienie, ale firmy mają trudności ze znalezieniem pracowników chętnych do obsługi kelnerskiej i sprzątania pokoi hotelowych, co rząd określił jako problem ogólnoeuropejski.
REKLAMA
Piątkowe badanie S&P wykazało, że pomimo silniejszego popytu w maju, firmy nie były w stanie rozwijać się tak szybko, jak oczekiwano, ze względu na problemy ze znalezieniem pracowników. W raporcie zwrócono uwagę na potencjalną inflację płacową. Istnieją obawy, że braki kadrowe mogą również utrudnić Hiszpanii realizację projektów odbudowy po pandemii finansowanych przez Unię Europejską.
Gospodarka odczuwa braki
Gospodarka Hiszpanii została najciężej doświadczona przez pandemię w strefie euro - w 2020 r. skurczyła się o 11%. Choć bezrobocie jest nadal wysokie, jak na standardy europejskie, i wynosi 13,65%, pandemia zachęciła większą liczbę pracowników do podjęcia pracy w gospodarce formalnej, ponieważ oficjalne umowy były niezbędne do pobierania świadczeń socjalnych.
W rezultacie formalne zatrudnienie osiągnęło rekordowy poziom. Hiszpania posiada już programy migracyjne z takimi krajami, jak Maroko, Ekwador i Kolumbia, i jest otwarta na rozszerzenie tymczasowych wiz pracowniczych na inne kraje Ameryki Środkowej. Nowy program pilotażowy z Hondurasem rozpoczął się na początku tego roku.
- Czytaj także:
REKLAMA
PolskieRAdio24.pl/ Reuters/ mib
REKLAMA